طرح «نقشۀ راه» مشترکِ افغانستان و ایران

چهارشنبه 29 دلو 1393/

mnandegar-3رییس جمهور غنی با محمد شریعتمداری معاون رییس جمهوری ایران در کابل دیدار کرد.
در این دیدار که در کاخ ریاست جمهوری افغانستان انجام شد، دو طرف در مورد ایجاد کمیسیونی برای «تهیه نقشه راه و حل مشکلات مشترک» افغانستان و ایران گفت‌وگو کرده‌اند.
در خبرنامه دفتر رییس جمهوری افغانستان آمده که آقای شریعتمداری گفته در کمیسیون همکاری‌های مشترک دو کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر امور داخله ایران به نمایندگی از این کشور حضور خواهد داشت.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز گفته که نماینده افغانستان در این کمیسیون نیز یکی از وزیران کابینه خواهد بود.
آقای غنی گفته: «نقشه مذکور باید یک بسته کامل را برای تحکیم روابط بین دو کشور در زمینه‌های مبارزه با تروریسم و نحوه مبارزه با آن، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، افزایش تجارت قانونی، حل مشکلات مهاجرین و همکاری در مورد آب، به طور بنیادی در برگیرد.»
افغانستان و ایران مرز مشترک طولانی دارند و مشکل مهاجرین افغان در ایران، جنجال بر سر آب و نگرانی‌ها نسبت به گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر از چالش‌های اساسی در روابط دو کشور به شمار می‌رود.
در بخشی از ملاقات، آقای غنی گفته که افغانستان متوجه مسوولیت خود در زمینه حل مشکلات مهاجرین افغان در ایران هست و برای حل این مشکلات وارد بحثی سازنده و اساسی خواهد شد.
آقای غنی همچنین به معاون رییس جمهوری ایران گفته که روابط افغانستان با کشورهای جهان هیچ گاهی خطری را متوجه دیگر کشورها به ویژه همسایه‌های افغانستان نخواهد کرد.
در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان از قول آقای شریعتمداری نقل شده که گفته ایران شاهد «تحولات عظیمی» در افغانستان است و اطمینان دارد که افغانستان به سوی استقرار گام بر می‌دارد.
قرار است آقای غنی در آینده نزدیک به دعوت رسمی حسن روحانی رییس جمهوری ایران، عازم تهران شود.

اشتراک گذاري با دوستان :