طی سه سال یک میلیون و ۲۰۰ هزار افغانستانی خانه‌های خود را ترک کردند

گزارشگر:چهارشنبه 12 جوزا 1395 ۱۱ جوزا ۱۳۹۵

mandegar-3به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار شهروند افغانستان ناچار شده‌اند در سه سال گذشته به خاطر خشونت‌های موجود در این کشور خانه‌های خود را ترک کنند.
این سازمان همچنین از دولت افغانستان و جامعه بین‌الملل خواست برای حل بحرانِ رو به رشدِ پناهجویانی که به خاطر جنگ در داخل این کشور بی‌خانمان شده‌اند، اقدامی کنند.
این سازمان در گزارشی اعلام کرد با گذشت ۱۵ سال از جنگ و ناآرامی در افغانستان، بسیاری از افرادی که در داخل این کشور بی‌خانمان شده‌اند «در وضعیت اسفناکی زندگی می‌کنند.»
گروه پیکارجوی طالبان از سال‌ها پیش با دولت افغانستان جنگیده است و در عین حال، مداخله امریکا در این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم نیز تنها شرایط را وخیم‌تر کرده است.
به گزارش سازمان ملل، تنها در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۱ هزار نفر در ناآرامی‌های افغانستان کشته شدند.
در گزارش سازمان عفو بین‌الملل به تجربۀ «فرزانه»، مادرِ یک کودک هفت ساله‌، که بیش از ۱۰ سال در یک اردوگاه پناهجویانِ داخلی در کابل زندگی کرده، اشاره شده است.
تصویری از یک کودکِ بی‌پناه افغانستانی
این زن که از ناآرامی‌های استان پروان به کابل پناه آورده، تنها نان‌آور خانواده‌شان است.
او می‌گوید: «وقتی نتوانی یک لقمه نان سر سفرۀ کودکانت بگذاری، از مرگ بدتر است.»
عفو بین‌الملل می‌گوید دولت افغانستان در رسیدگی به افراد بی‌خانمان، حتا در مناطقی که تحت نظارت جامعه بین‌الملل است، ناموفق بوده است.
طرح‌های آزمایشی در سه ولایت هرات، بلخ و ننگرهار متوقف شده است.
این گزارش در حالی منتشر شده است که حافظ احمد میخائیل، مشاور رسانه‌یی وزارت پناهجویان افغانستان شمار بی‌خانمانان داخلی این کشور را نزدیک یک میلیون نفر اعلام کرد و افزود، بسیاری از این افراد، نه فقط به خاطر جنگ که به خاطر بلایای طبیعی از جمله زلزله آواره شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.