ظاهر قدیر آمادۀ رویارویی با رییس مجلس سنا

/

mnandegar-3پس از اظهارات رییس مجلس سنا دربارۀ اتهامات ظاهر قدیر و لالی حمیدزی، این دو عضو مجلس اتهامات تازه‎یی را بر آقای مسلمیار وارد کرده اند.
ظاهر قدیر معاون اول مجلس نماینده‏‎گان درتازه ترین اظهاراتش در باره فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا، گفت که آقای مسلم یار در لیست سیاه امریکایی‌ها قرار دارد.
به گفته او، به طیاره حامل آقای مسلم یار زمانی که از کانادا به مقصد افغانستان می‌آمد اجازه نشست داده نشده است و هواپیما در کشور دیگری برای سوخت‌گیری فرود آمده است.
آقای قدیر افزود: «امریکا گفته است که مسلم یار پیش ما حتی پرونده انتحاری دارد و در لیست سیاه قرار گرفته است؛ تا این اتهامات رفع نگردد، از خاک امریکا چه که حتی از هوای این کشور هم رد شده نمی‌تواند».
سه هفته پیش فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا طی یک سفر رسمی به کانادا رفته بود.
این اظهارات درحالی صورت می گیرد که روز جمعه، رییس مجلس سنا خواستار بررسی ادعای لالی حمیدزی و ظاهر قدیر در باره نگهداری مسوول تروریستان در ننگرهار از سوی برادرش شده بود.
آقای مسلمیار تاکید کرده بود که اگر ادعای نگهداری مسوول تروریستان از سوی برادرش واقعیت داشته باشد، حکومت می‌تواند برادرش را در محضر عام اعدام کند.
او همچنین گفته است که اگر حکومت در این راستا اقدام نکند، خودش دست به کار می‌شود. مقام‌ها در امنیت ملی نیز اتهام بالای فضل هادی مسلم یار را رد کرده اند.
در همین حال، آقای قدیر گفت: «معنی اقدام شخصی چیست، اگر منظورش تهدید حکومت است، حکومت می‌فهمد و جوابش و اگر این اخطار به اینجانب است، لبیک؛ هیچ مشکلی نیست».
به گفته آقای قدیر، چند روز پیش خانه فرمانده کندک نظم عامه در جلال آباد به نام یونس، توسط کندک صفر دو محاصره شد و یک نفر را از خانه او بیرون کشیدند که این شخص با کسانی که در حمله به انگیزه شینواری و کابل بانک دست داشتند، ارتباط تلفنی برقرار کرده است.
لالی حمیدزی دیگر عضو مجلس می‌گوید که شخص بازداشت شده سمیع الله مشهور به «قوماندان مسلم» است و هم اکنون در زندان امنیت ملی است.
اما معاون اول مجلس گفته است: «پرسان کنید؛ روزی که در جلال آباد انتحاری شد و ۲۰۰ نفر از هم ولایتی‌هایم کشته شدند، فردا شب‌اش رییس شورای امنیت ملی و رییس امنیت ملی هردویش به خانه رییس مجلس آمده بود یانه؛ رییس مجلس سنا هشدار داده است که این موضوع را رسانه‌یی نکنند و گرنه برسر راه پیمان امنیتی با امریکا مشکل ایجاد می‌کند».
لالی حمیدزی نیز می‌گوید که ریاست امنیت ملی از سوی آقای مسلم یار تحت فشار قرار دارد که این پرونده را افشا نکند.
آقای لالی افزود: این قضیه پوشیده نیست و امنیت ملی و امریکایی‌ها از آن خبردارند.
او خطاب به رییس مجلس گفت: «اگر اسناد می‌خواهید، کمیسیون امنیت داخلی را وظیفه دهید که برود از سمیع الله نام مشهور به فرمانده مسلم که در زندان است تحقیق کنند.»
به گفته او، رییس امنیت ملی ننگرهار نیز در جریان این قضیه قرار دارد.
لالی حمیدزی خواستار برخورد جدی با این قضیه شده است.
او تاکید کرد:» برخی‌ها، حکومت وحدت ملی را تهدید به ناکامی می‌کنند، من بالای رییس‌جمهور صدا می‌کنم که با این گونه افراد جدی برخورد کند، افغانستان نه گروگان کسی و نه در قباله‌‎یی کسی است».
شماری از اعضای مجلس نماینده‏‎گان، اظهارات لالی حمیدزی و ظاهر قدیر در باره آقای مسلم یار را به شدت رده کرده می‌گویند که اگر ادعایی بالای آقای مسلم یار وجود دارد باید از سوی مراجع عدلی و قضایی بررسی شود.
داوود کلکانی از اعضای مجلس گفت: «ما از ده سال پیش در سنگر مقاومت قرار داشتیم و حالا نیز هر روزه گروپ‌های انتحاری را برای ما و رهبرمان ( عبدالرب رسول سیاف) می‌فرستند. دوستان ما مسوولانه اظهار نظر بکنند و اظهارات خود را روی واقعیت ها استوار کنند، اتهام نبندند.»
آقای کلکانی می‌گوید که نماینده‏‎گان پارلمان نباید خصومت‌های شخصی شان را به خانه ملت بکشانند.
عبدالرووف ابراهیمی نیز می‌گوید که اتهام‌ها بر رییس مجلس سنا، با تناقضات بسیاری همراه است و باید واقعیت‌ها در این قضیه مشخص شود نه ادعاها و شعارها.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.