عالمان دین: اعمال طالبان مغایر احکام شرعی و اسلامی است

گزارشگر:چهارشنبه 12 ثور 1397 ۱۱ ثور ۱۳۹۷

به دنبال یک روز حملات خونین در کابل و قندهار، عالمان دینی این حملات را محکوم کردند و تاکید نمودند که جنگ طالبان، داعش و سایر گروه‌های افراطی جواز شرعی و اسلامی ندارد.
افغانستان روز دوشنبه شاهد سه حمله خونین در کابل و قندهار بود. در نتیجه این حملات ۳۰ تن در کابل، ۱۱ کودک در قندهار و یک خبرنگار در خوست mandegar-3جان باختند. در این حملات ۹ تن از خبرنگاران نیز جان باختند و پنج تن دیگر زخم برداشتند.
طالبان و سایر گروه‌های افراطگرا در افغانستان با استفاده از شعارها و برداشت‌های افراطی از دین و شریعت، نوجوانان و کودکان را برای جنگ علیه حکومت و نیروهای خارجی بسیج می‌کنند. تبلیغ طالبان در مدارس و مساجد بزرگترین وسیله جلب و جذب برای جذب نیروی جنگی به شمار می‌رود.
اما علمای دینی پس از یک روز خونین در کابل گفتند که جنگ طالبان و داعش جهاد نیست و از نظر اسلام جواز ندارد. مولوی فضل کریم سراجی یک تن از علما روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «موقف علما این است که عاملین این قضایا هیچ تعلقی به دین ندارند، ولی نقاب دین را بر روی شان کشیده‌اند. تقاضای ما از حکومت این است که عاملان این رویدادها را به سزای عمل شان برسانند.»
به باور علمای افغانستان، آنانی که دست به کشتار می‌زنند و مردم را می‌کشند «مفسد و قاتل» هستند و عملکردهای شان هیچگونه توجیه دینی ندارد.
مولوی فضل کریم تاکید کرد که کشتار مردم توجیه دینی ندارد و قتل انسان‌های بی‌گناه در آموزه‌های دینی محکوم شده است: «در جلال آباد، در مرکز رای دهی در کابل و همچنین دیروز در کابل حوادثی رخ داد که به دور از تمام اصول مقررات دینی، قانونی و بین‌المللی است.»
تشویق به شرکت در انتخابات
علمای افغانستان تاکید کردند که بهترین و محکم ترین پاسخ به حملات تروریستی اخیر رفتن به مراکز ثبت نام و رای دادن در انتخابات است. این در حالیست که مراکز انتخاباتی در هفته‌های اخیر اهداف اصلی حملات تروریستی بوده است. آن‌ها گفتند که افغانستان در حال حاضر هیچ راه دیگری جز نظام مردم سالار ندارد.
محمد آصف مصباح یک تن از علمای دینی گفت: «به ملت مسلمان خود هم عرض کنم که بهترین پاسخ به تروریست‌ها و دشمنان مردم افغانستان این است که ما انتخابات و دموکراسی را تقویت کنیم و به سمت برادری اخوت و عدالت اجتماعی برویم.»
ثبت نام رای دهندگان که از تاریخ ۲۵ حمل آغاز شد به کندی به پیش می‌رود. از یک سو مردم به دلیل تقلب‌های گسترده در انتخابات‌های قبلی دلسرد هستند و از سوی دیگر حملات پیهم بر مراکز انتخاباتی سبب شده است تا تعداد کمتری حاضر رفتن به مراکز ثبت نام شوند. حمله بر یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل خونین ترین حمله بر یکی از مراکز انتخاباتی بود که حدود ۷۰ کشته بر جا گذاشت.
اما علمای دینی از مردم خواست تا به صورت گسترده در این مراکز حاضر شوند و برای رای دادن به افراد شایسته در انتخابات پیش رو ثبت نام کنند.
در همین حال شهروندان افغانستان می‌گویند حکومت خود مقصر کشتار و ناامنی در این کشور است. به باور آنان حکومت توانایی تامین امنیت را ندارد و افرادی را در راس نهادهای امنیتی گماشته است که از تامین امنیت مردم عاجزند.
سمیع یک باشنده شهر کابل گفت هر صبح که از خانه بیرون می‌شود، اطمینان ندارد که شب به خانه بر می‌گردد یانه: «احساس امنیت نمی‌کنیم، اما مجبوریم که از خانه براییم. در خانه آدم خسته می‌شود از مجبوری بیرون می‌شویم.»
شاه محمود شهروند دیگر افغانستان به این باور است که اگر حکومت بخواهد می‌تواند امنیت شهر کابل و سایر مناطق افغانستان را بگیرد اما به باور او فساد و تقرر افراد ضعیف در نهادهای امنیتی سبب شده است تا هر روز مردم در مناطق مختلف کشته شوند.
شاه محمود گفت: «تامین امنیت مسئولیت دولت است. کشتار مردم دور از انسانیت است. اگر دقیق بگویم نه تنها من بلکه همه مردم در خوف و خطر زندگی می‌کنند و هر کسی که صبح از خانه بیرون می‌شود، امید دوباره برگشتن به خانه را ندارد.»
شهروندان افغانستان تاکید می‌کنند که حکومت مسئول اصلی تامین امنیت است و در صورتی که «کشتار» ادامه یابد،‌ حوصله مردم تمام خواهد شد و در آن زمان کاری از دست حکومت نیز ساخته نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.