عاملان محاکمۀ صحراییِ صابره آزاد شدند

/

خانوادۀ صابره دختری‌که سه هفته پیش در غزنی شلاق زده شد، به نماینده‌گان پارلمان گفته است که در منطقه با تهدید ملاها و زورمندان محلی روبروست. نماینده‌گان از حکومت خواستند تا امنیت این خانواده را تامین کند.
عاملان تطبیق حکم محاکمه صحرایی صابره پس از بازداشت دوباره رها شدند. از سوی دیگر، شبکه زنان افغان از حکومت خواست تا قضیه شلاق‌زدن صابره در ولایت غزنی را پیگیری کند و عاملان این قضیه را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نماید.
صابره حدود سه هفته پیش در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی به اتهام آنچه رابطه نامشروع خوانده شد، توسط ملاهای محلی محاکمه و شلاق زده شد.
کمیسیون امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر مجلس نماینده‌گان نیز روز یکشنبه با ارسال مکتوبی به دادگاه عالی، لودادستانی کل و وزارت داخله از این نهادها خواست تا ملاهای متهم به دره زدن را بازداشت و با آن‌ها مطابق بر قانون رفتار نمایند.
عفیفه عظیم، رییس شبکه زنان افغان روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت عاملان محاکمه صحرایی باید مجازات شوند: «این حکم غیرقانونی در ملاعام اجرا گردیده است. این حکم بدون هیچ گونه آگاهی مراجع قانون و با تصمیم چند ملا و مردان منطقه ظالمانه تطبیق گردیده که باعث انزجار و اعتراض شبکه زنان افغان می‌باشد».
این فعال حقوق زنان از وزارت داخله خواست تا افراد مسلحی را که زیر عنوان پولیس محلی فعالیت می‌کنند، تحت کنترل داشته باشد.
دوسیه به کابل منتقل شود
رییس شبکه زنان افغان از حکومت خواست تا دوسیه صابره از ولسوالی جاغوری به کابل انتقال داده شود. او گفت که حکومت محلی قادر به پیگرد این قضیه نیست.
در همین حال، فوزیه امین نماینده وزارت زنان در این کنفرانس گفت دوسیه صابره به کابل انتقال و مورد پیگرد قرار می‌گیرد: «تبدیلی محکمه صورت می‌گیرد. ارگان ستره محکمه صدها مورد را تبدیل محکمه داده است. چه قضیه جاغوری باشد چه قضایای دیگر؛ ما همکاری خواهیم کرد و تبدیلی محکمه صورت می‌گیرد».
خانم عظیم تاکید کرد در صورتی که این افراد مجازات نشوند، بی‌قانونی و خشونت علیه زنان به صورت روزافزونی گسترش خواهد یافت: «اگر عاملان این قضایا به جزای اعمال خود نرسند، این قضایا بیشتر می‌شوند و ما هر روز شاهد چنین رویدادهایی در سرک‌ها خواهیم بود. در این صورت جان و مال همه خانواده‌ها در خطر خواهد بود».
رییس شبکه زنان افغان گفت که قضیه صابره را از طریق ملاقات با رییس‌جمهور کرزی و پارلمان افغانستان پیگیری خواهد کرد.
زورمندان محلی
کمیسیون امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر مجلس نماینده‌گان، روز گذشته پدر صابره را به پارلمان فراخواند. پدر صابره در جلسه این کمیسیون گفت که خانواده‌اش با تهدید مواجه است و نمی‌تواند در ولسوالی جاغوری زنده‌گی کند.
در این جلسه تاکید شد که حکومت محلی نمی‌تواند به این قضیه رسیده‌گی کند زیرا فشارهای متنفذان و ملاها سبب شده تا متهمان به قید ضمانت از زندان آزاد شوند.
نماینده‌گان پارلمان نیز تاکید کردند که قضیه صابره باید به کابل انتقال داده شود و از سوی نهادهای عدلی و قضایی مورد بررسی و پیگرد قرار گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :