عبدالله در سیمینار بین المللی «محمد ولی دروازی» در کابل: دروازی یک مبارز و دانشمند بود

گزارشگر:دوشنبه 15 اسد 1397 ۱۴ اسد ۱۳۹۷

اولین سیمینار بین المللی به منظور بزرگداشت از شخصیت و کارنامه ای محمد ولی خان دروازی وزیر امور خارجه اسبق کشور در کابل برگزار شد.
اولین سیمینار بین المللی به منظور بزرگداشت از شخصیت و کارنامه ای محمد ولی خان دروازی وزیر امور خارجه اسبق کشور در کابل برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری جمهور، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، امروز یکشنبه (۱۴ اسد) در این سیمینار دو روزه با صحبت پیرامون شخصیت و کارکرد محمد ولی خان دروازی گفت، او به تمام معنی یک مبارز و یک دانشمند بود و در راه آزادی کشور تلاش همه جابنه نمود.
داکتر عبدالله بیان داشت که محمد ولی خان، معارف دوست بود و در راستای آموزش و پرورش کودکان سخت تلاش می‌کرد تا معارف در کشور رشد کند.
وی افزود، متاسفانه امروزهم در بعضی از مناطق کشور مکاتب به روی صدها دختر و پسر این سرزمین بسته است و صدها هزار دختر و پسر از مکتب و درس محروم اند.
او بیان داشت که محمد ولی خان، شهید راه عدالت و ارزش‌های مردم سالاری درکشور است که بدون کدام جرم محاکمه و به پای دار رفت.
رییس اجرایی حکومت گفت:» اگرما هم مطابق خواست مردم و احزاب سیاسی کشور در مسایل بزرگ کشوری مشوره نداشته باشیم به معنی این است که از تاریخ درس نگرفتیم .»
صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه کشور نیز به ابعاد شخصیتی محمد ولی خان دروازی پرداخت گفت: محمد ولی خان دروازی به معارف و مدارس علاقه خاص داشته و به نظرات علما در مسایل کشور احترام قابل بود.
سرپرست وزارت خارجه کشور افزود:» ما با درس گرفتن از شخصیت محمد ولی خان دروازی باید نقش علما را در جنگ نرم علیه تروریسیم برجسته سازیم.»
آقای ربانی با بیان اینکه فضای مردم سالاری نسبی امروز به آسانی بدست نیامده است گفت:» محمد ولی خان دروازی و همثال وی برای پایان دادن به استبداد و انحصار قدرت سیاسی تلاش کرده اند.»
محمد ولی خان دروازی وزیر خارجه، وزیر جنگ و نایب‌السلطنه غازی امان‌الله خان و یکی از آزادی‌خواهان واقعی افغانستان بود که در مبارزه علیه استبداد و استعمار انگلیس و کسب استقلال نقش مهم داشت.
وی به عنوان سفیر سیار دولت مستقل امانی برای اولین بار روابط سیاسی افغانستان را با جهان به‌مثابه یک کشور مستقل و آزاد تامین نموده، به کشور‌های اروپایی، امریکایی و آسیایی سفر کرد تا هویت ملی، استقلال و آزادی افغانستان را به معرفی گیرد.
محمد ولی خان دروازی در سن ۴۲ سالگی به تاریخ ۲۴ سنبله سال ۱۳۱۲ خورشیدی با جمعی از همرزمانش به دار آویخته شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.