عبدالله در نشست امنیتی بین‌المللی هالیفکس: مانعی در برابر فعالیت سیاسی طالبان وجود ندارد

دوشنبه 29 عقرب 1396/

mandegar-3رییس اجرایی کشور در نشست امنیتی بین‌المللی هالیفکس در کانادا، با اشاره به حمایت برخی کشورها از طالبان گفت که علی‌رغم این حمایت‌ها، نیروهای امنیتی افغانستان، گروه‌های هراس‌افگن را به شکست مواجه کرده‌اند.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی در این نشست که با حضور شمار زیادی از شخصیت‌های بین‌المللی و کارشناسان و متخصصان امور امنیتی از کشورهای مختلف برگزار شده بود، استراتژی جدید ایالات متحده امریکا را گامی در راستای تحقق صلح و ثبات در منطقه عنوان کرد.
داکتر عبدالله درباره ابعاد استراتژی جدید صحبت کرد و گفت که در راهبرد تازه به موضوع پناهگاه‌های تروریست‌ها به‌گونه روشن پرداخته شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که اعمال فشار جدی بالای طالبان و پرداختن به موضوع پناهگاه‌ها بتواند طالبان را به شکست کامل مواجه سازد و یا آنان را وارد به مذاکره نماید.
داکتر عبدالله در پاسخ به این پرسش ‌که ایالات متحده دیگر در پی ملت‌سازی در افغانستان نیست، گفت:» ملت‌سازی و پرداختن به قضایای داخلی در مرحله کنونی و پس از ۱۶ سال همکاری مشترک میان ما و جامعه بین‌المللی بیش‌تر مربوط افغان‌ها و حکومت افغانستان می‌شود».
رییس اجرایی همچنان در صحبت‌های خویش تأکید کرد که اصلاحات در قدم نخست وظیفه حکومت افغانستان است و ما در همکاری با جامعه بین‌المللی و ایالات متحده برنامه اصلاحات را در بخش ملکی٬‌ استخدام کارمندان حکومت٬‌ در بخش نظامی و در زمینۀ انتخابات به صورت جدی دنبال می‌کنیم.
آقای عبدالله در پیوند به طولانی‌شدن جنگ افغانستان گفت که امریکا و جامعه جهانی بعد از حوادث ۱۱ سبتمبر ۲۰۰۱ برای جنگ با القاعده و طالبان وارد افغانستان شدند٬ ولی به زودی موضوع حمله به عراق رخ ‌داد و بیش‌ترین امکانات و توج به عراق معطوف شد؛ قبل از این‌که کار طالبان و القاعده در افغانستان یکسره شده باشد.
رییس اجرایی تصریح کرد که بازی دوگانه پاکستان و حمایت از طالبان، زمینه ظهور مجدد آنان را فراهم ساخت. برنامه خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان از سوی اداره قبلی در سال ۲۰۱۴ نیز پیامدهای منفی داشت و زمینه حضور و فعالیت درازمدت طالبان را فراهم ساخت.
وی گفت که به رغم آن٬ طالبان در افغانستان تضعیف شده‌اند و در مقابل نیروهای ما شکست خورده‌اند. اکنون در سایه استراتیژی جدید می‌توانیم بقایای طالبان را با پرداختن به موضوع پناهگاه‌های این جریان و دیگر جریان‌های تروریستی در افغانستان و منطقه نابود سازیم.
رییس اجرایی کشور بر بازبودن درهای مذاکره و گفتگو با طالبان تأکید ورزید و گفت که هرلحظه‌یی‌که طالبان تروریزم و خشونت را کنار بگذارند و با پذیرفتن کلیت نظام آماده مذاکره شوند٬ دروازه‌های حکومت برای پذیرش آنان باز است. هیچ مانعی برای فعالیت‌های سیاسی طالبان در این صورت برای کسب قدرت از راه‌های مشروع و طبق قانون وجود ندارد.
داکتر عبدالله افزود که آنان می‌توانند دیدگاه‌های خود را از طریق مسالمت‌آمیز و مبارزه سیاسی برای مردم افغانستان ارایه نمایند و مطمین هستیم که اکثریت قاطع مردم افغانستان دیدگاه‌های افراطی را رد می‌کنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره حقوق زنان گفت که وضعیت زنان در سال ۲۰۱۷ در عرصه‌های مختلف با وضعیت آنان در سال‌های بیش از ۲۰۰۱ اصلاً قابل مقایسه نیست. زنان در نظام تحت اداره طالبان از هیچ‌نوع حقوقی بهره‌منده نبودند و با آنان به عنوان انسان‌های دست دوم برخورد می‌شد. اما در افغانستان امروز زنان در تمام عرصه‌ها حضور دارند و دوشادوش مردان برای ساختن کشور خویش تلاش و فعالیت می‌کنند.
داکتر عبدالله همچنان در بخش دیگر از صحبت‌های خویش گفت که حکومت وحدت ملی به برگزاری انتخابات شفاف و سالم و سرتاسری پایبند است و از تجربه‌های سالیان قبل درس‌های خوبی آموخته است و نمی‌خواهد تجربه انتخابات سال ۲۰۱۴ بار دیگر تکرار شود.
رییس اجرایی در پایان صحبت‌های خود گفت که به آینده افغانستان امیدوار است و رشد یک نسل تحصیل کرده نو با توجه به همکاری‌های جامعه بین‌المللی، می‌تواند این آینده را تضمین نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :