عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی «رویدادی تاریخی» است

شنبه 28 قوس 1394/

mandegar-3افغانستان پس از سال ها انتظار به عضویت کامل سازمان تجارت جهانی یا «دبلیو تی او» در آمد. این سازمان عضویت افغانستان را رویدادی «تاریخی» عنوان کرد که می‌تواند به تقویت اقتصاد و برقراری صلح در این کشور جنگزده کمک کند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که عضویت افغانستان پس از تصویب وزیران سازمان تجارت جهانی در نایروبی پایتخت کنیا رسماً تایید شد.
خان رحمانی، یک مقام ارشد افغانستان که به نماینده‌گی از کابل در این نشست شرکت کرده بود گفت این رویدادی «تاریخی» بود و عضویت در سازمان تجارت جهانی «بخشی از اهداف استراتیژیک ما برای رسیدن به صلح و ثبات اقتصادی بود».
روبرتو آزودو، رییس سازمان تجارت جهانی گفت که وی «خوشحال» است که افغانستان را به این سازمان خوش آمد می گوید.
روز چهارشنبه نیز لیبریا در مراسمی مشابه در نایروبی به سازمان تجارت جهانی پیوست. کنفرانس سازمان تجارت جهانی که در پایتخت کنیا برگزار شده است، روز جمعه پایان می یابد.
افغانستان دقیقاً ۳۰ روز پس از آن به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد که توافقنامه یی در این زمینه میان افغانستان و این سازمان امضا شد.
در آن زمان محمد اشرف غنی، رییس جمهوری ابراز امیدواری کرده بود که عضویت افغانستان در این سازمان به رشد و ثبات اقتصادی این کشور کمک کرده و نهایتا منجر به برقراری صلح و امنیت شود.
افغانستان برای عضویت در سازمان تجارت جهانی از سوی اتحادیه اروپا نیز کمک شده است. مقامات افغانستان در سال ۲۰۱۴ اعلام کرده بودند که قرار است این کشور تا ختم آن سال به عضویت این سازمان درآید؛ اما بنابر مشکلاتی این امر تحقق نیافت.
افغانستان از سال ۲۰۰۹ برای عضویت در سازمان تجارت جهانی تلاش می کند. عضویت افغانستان افغانستان در این سازمان باعث می شود که کالاهای تولیدی و صادراتی افغانستان با تعرفه های کم و به آسانی وارد بازار آزاد جهانی شود و برای واردات به این کشور نیز سهولت های زیادی ایجاد می گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.