عقب‌نشینی ترامپ از لایحه جنجالی بیمه درمانی

یک شنبه 6 حمل 1396/

mandegar-3یک رای‌گیری مهم در مجلس نمایندگانامریکا درباره لایحه بهداشت و درمانی مورد نظر رییس‌جمهوریامریکا و لغو اوباماکر از دستورکار خارج شد. این شکست بزرگ دیگری برای دونالد ترامپ محسوب می‌شود. قانون جدید شمار امریکایی‌های بدون بیمه را افزایش می‌داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ دونالد ترامپ، رییس‌جمهوریامریکا جمعه اعلام کرد لایحه اصلاحات برنامه بهداشت و درمان جمهوری‌خواهان شکست خورده است چرا که نتوانسته حمایت دموکرات‌ها را جلب کند. این اظهارات ساعتی پس از آن مطرح شد که او از پل راین،رییس مجلس نمایندگانامریکا خواست تا پیش از رای‌گیری روز جمعه این لایحه جنجالی را از دستورکار خارج کند.
پس از آن که روشن شد ۲۱۵ رای لازم در میان جمهوری‌خواهان وجود ندارد، پل رای و ترامپ برای از دستور کار خارج کردن آن به توافق رسیدند. به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای تصویب این لایحه به منزله شکست بزرگی برای دونالد ترامپ است.
ترامپ به واشنگتن پست گفته که تلاش‌ها برای اصلاح نظام بیمه درمانی فعلا پایانیافته و در گفت‌وگو با نیویورک تایمز گناه این شکست را به گردن دموکرات‌ها انداخته است. هر دو مجلس کنگره در کنترل جمهوری خواهان است.
ترامپ در تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود که بیمه درمانی ارائه شده توسط باراک اوباما، رییس‌جمهوری سابق امریکا را لغو کند و این لایحه بیمه درمانی بنا بود جایگزین آن شود. بنا به گزارش‌های مختلف، بین۲۸تا ۳۵ تن از نمایندگان جمهوری‌خواه علی‌رغم هشدار دونالد ترامپ مخالف لایحه بودند. برخی از آنان نگران از دست رفتن پوشش درمانی عده‌ای از بیمه‌شدگان بودند و برخی هم می‌گفتند این لایحه به اندازه کافی با بیمه درمانی ارائه شده در دولت باراک اوباما متفاوت نیست.
ترامپ ظاهرا به جمهوری‌خواهان هشدار داده بود که اگر به این طرح رای ندهند مجبور به همزیستی همیشگی با اوباماکر خواهند بود؛ طرحی که اوباما و دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۰ تصویب کردند.
نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگانامریکا این عقب‌نشینی را “پیروزی” برای مردم امریکا و “روزی بزرگ برای کشور” خوانده است. پلوسی هفت سال پیش ریاست مجلسی دموکرات را به عهده داشت که اوباماکر را به تصویب رساند.
استنی هویر، از دیگر رهبران اقلیت گفت این “روزی خوب” برایامریکایی‌هاست و افزود “ما سال‌ها تلاش کردیم تا از دسترسی مردم به مراقبت‌های بهداشتی ارزان و با کیفیت اطمینان حاصل کنیم.”
این اولین بخش مصوبه‌ای بود که کاخ سفید و کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان پیش می‌بردند و محکی اولیه در دوره ریاست جمهوری ترامپ بود؛ زمانی که باید در اوج قدرت و حزب او در انسجام کامل می بود. علی‌رغم همه اینها ترامپ، پل راین و جمهوری خواهانی که واشنگتن را می‌گردانند نتوانستند کار را به انجام برسانند. یک مشکل اساسی این لایحه مخالفت افکار عمومی با آن بود. یک نظرسنجی اخیر نشان داد که فقط ۱۷ درصد از آن حمایت می‌کنند.
ترامپ پس از این تحولات گفت که اوباماکر به زودی “فرو می‌پاشد.” او گفت: “باید بگذاریم اوباماکر برای مدتی به راهش ادامه دهد” و افزود که اگر دموکرات‌ها “متمدن بودند و متحد می‌شدند” دو حزب می‌توانستند “یک لایحه مراقبت‌های بهداشتی عالی” را آماده کنند.
رییس مجلس نمایندگانامریکا که از حامیان سرسخت طرح جدید برای تغییر بیمه درمانی بود، در جمع خبرنگاران گفت: “امروز خیلی به هدف نزدیک شده بودیم، اما در نهایت کم آوردیم و فعلا با بیمه اوباما طرفیم. نمی‌خواهم ظاهر خوبی به قضیه بدهیم. امروز برای ما روز مایوس کننده‌ای بود. انجام کارهای بزرگ سخت است. تا آینده نامعلوم باید با اوباماکر بسازیم اما این پایان قضیه نیست.”

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.