عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو از سرگرفته شد

/

نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان عملیات مشترک با نیروهای داخلی کشور را از سر گرفته اند. عملیات مشترک این نیروها پس از افزایش حملات داخلی بر سربازان بین المللی محدود شده بود.
هفتۀ گذشته مقام‌های نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت در افغانستان اعلام کردند که به دلیل افزایش حملات به اصطلاح «سبز بر آبی» که در آن اعضای نیروهای امنیتی افغانستان بر همکاران بین‌المللی خود شلیک می‌کنند، عملیات مشترک را محدود کرده‌اند.
لیون پنیتا، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز پنج شنبه در یک نشست خبری گفت: “حالا می‌توانم به شما گزارش دهم که بسیاری واحدهای آیساف در همه سطوح به عملیات مشترک عادی خود بازگشته اند”.
اما لیون پنیتا که همراه با جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، در نشست خبری صحبت می‌کرد، جزییاتی ارایه نکرد که چه درصدی از عملیات مشترک نیروهای بین‌المللی و افغان از سر گرفته شده است.
هرچند وزیر دفاع ایالات متحده امریکا تاکید کرد که مشارکت با نیروهای افغان دوباره به حالت عادی برگشته است، اما جنرال‌های امریکایی گفتند که روند اداری جدیداً تصویب شده هنوز باید اجرا گردد که براساس آن جنرال‌های دو ستاره باید انجام عملیات مشترک را تایید کنند.
داوی لیپن، سخنگوی جنرال دمپسی گفت که این تصمیم جدید هنوز فسخ نشده است و رهنمود فرماندهی مشترک آیساف به قوت خود باقی است. به گفته او، ارزیابی در مورد عملیات مشترک ادامه می یابد.
جنرال دمپسی گفت که او در سفر اعلام نشده اش به افغانستان در این هفته، با فرماندهان نیروهای بین المللی مشوره کرده است و بعد از آن، عملیات مشترک سربازان بین المللی و افغان در بسیاری بخش ها از سر گرفته شده است.
دمسپی گفت: “وقتی که من افغانستان را ترک کردم، فرماندهانی که من با آن‌ها صحبت کردم، عملیات‌ها را مانند آنچه قبلاً برنامه ریزی شده بود، از سر گرفتند”.
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفت که تهدید حملات داخلی بر سربازان بین‌المللی منجر به توقف برنامه انتقال مسوولیت‌های امنیتی به نیروهای افغانستان نمی‌شود. قرار است این برنامه تا سال ۲۰۱۴ به پایان برسد.
پنیتا گفت: “ما هر اقدام ضروری را برای محافظت از نیروهای خود انجام خواهیم داد و باید این کار را بکنیم. اما من همچنان می‌خواهم تاکید کنم که ما به استراتژی انتقال کنترول امنیت به نیروهای امنیتی افغانستان نیز متعهد هستیم”.
حملات داخلی بر سربازان خارجی تهدید جدی را متوجه تلاش‌های نیروهای تحت رهبری ناتو می‌کند. براساس آمار پنتاگون، در سال روان میلادی ۵۱ سرباز بین‌المللی در ۳۵ حمله داخلی کشته شده اند که ۲۰ درصد تلفات نیروهای ایتلاف را تشکیل می‌دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :