غـرب در بـرابـر روسیـه صـد دیپلومات روسـی از کشـورهای غربـی اخـراج شـدند

گزارشگر:چهار شنبه 8 حمل 1397 ۷ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3امریکا و کانادا و همچنین چند کشور اروپایی در اقدامی هماهنگ از تصمیمشان برای اخراج ده‌ها دیپلمات و شهروند روسیه از کشورهایشان خبر دادند.
به گزارش بی.بی.سی، این کشورها ظاهرا این اقدام را به تلافی حمله با ماده اعصاب به سرگئی اسکریپال، یک جاسوس سابق روسیه در بریتانیا انجام داده اند.
این در حالی است که وزارت خارجه روسیه واکنش نشان داده و اخراج دیپلمات‌هایش را «غیردوستانه و تحریک‌آمیز» خوانده و گفت که به این اقدامات واکنشی «متناسب» نشان خواهد داد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، دستوری برای اخراج ۶۰ شهروند روسیه از سفارت این کشور در واشنگتن و سازمان ملل در نیویورک «با هماهنگی متحدان ناتو» صادر کرده است.
به ادعای مقام‌های امریکایی ۴۸ نفر از این افراد «مامور اطلاعاتی روسیه» هستند که از سفارت این کشور در واشنگتن اخراج می‌شوند و ۱۲ نفر دیگر هم باید از دفتر روسیه در سازمان ملل متحد در نیویورک اخراج شده و خاک امریکا را ترک کنند.
همچنین دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در شهر سیاتل امریکا هم به دلیلی نزدیکی آن به یک پایگاه زیردریایی و ساختمان شرکت بوئینگ صادر شده است.
سفیر روسیه در امریکا گفت: امریکا همین مقدار اندکی را هم که از روابط روسیه و امریکا باقی مانده، نابود می‌کند. او تمام مسئولیت این اقدام را به عهده امریکا دانست.
آلمان، فرانسه، لهستان و کانادا هم اعلام کرده‌اند که هر کدام چهار دیپلمات روس را اخراج می‌کنند.
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، اظهار کرد، روسیه هنوز توضیح نداده که چطور سم اعصاب بسیار کمیاب مربوط به دوره شوروی سابق برای حمله به یک جاسوس پیشین دوجانبه روسیه در خاک انگلیس استفاده شده است.
دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا هم گفت، چهارده عضو اتحادیه اروپا در اقدامی هماهنگ تصمیم به اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه گرفته‌اند.
رهبران اروپا پیشتر اعلام کرده بودند که با دولت انگلیس اتفاق‌نظر دارند که ‹به احتمال زیاد› روسیه در حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق و دخترش یولیا، در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا دست داشته است.
روسیه دست داشتن خود در این حمله را رد می‌کند و خواهان دریافت اطلاعات بیشتر از بریتانیا است.
وزارت امور خارجه روسیه کشورهایی را که دیپلمات‌های روس را اخراج کرده‌اند به پیروی «کورکورانه» از بریتانیا متهم کرده است.
چندی پیش انگلیس اعلام کرده بود که ۲۳ دیپلمات روس را که «مامور اطلاعاتی» بودند، اخراج می‌کند. روسیه هم در مقابل همین تعداد دیپلمات بریتانیایی را اخراج کرد.
امروز این کشورها برای ابراز همبستگی با بریتانیا تصمیم به اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روسیه گرفتند که در همین راستا امریکا ۶۰ نفر، اوکراین ۱۳ نفر، لهستان ،فرانسه، آلمان، کانادا هر کدام چهار نفر، جمهوری چک و لیتوانی هر کدام سه نفر، هلند، ایتالیا، استرالیا و دانمارک هر کدام دو نفر و استونی، لتونی، کرواسی، فنلاند و رومانی نیز هر کدام یک نفر از دیپلماتهای روسیه را از کشورهایشان اخراج می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.