غنی در نشست مشترک با کامرون و نوازشریف: پاکستان در جنگ اعلام ناشده با افغانستان قرار دارد

گزارشگر:چهارشنبه 11 قوس 1394 ۱۰ قوس ۱۳۹۴

رییس‌جمهور افغانستان در کنفرانس جهانی تغییر اقلیم در پاریس گفت که مردم و دولت افغانستان ارادۀ قاطع دارند تا این کشور را به گورستان تروریسم تبدیل کنند. او در محل حملات تروریستی مرگبار «دولت اسلامی» در پاریس گل گذاشت.
بیست و یکمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم به ابتکار سازمان ملل متحد دوشنبه در شهر پاریس پایتخت فرانسه آغاز شد.
mandegar-3رییس جمهور افغانستان در اولین روز برگزاری این کنفرانس سخنرانی کرد. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از رییس جمهور آمده است: «پاریس در حالیکه عزادار است، از ما در این کنفرانس بزرگ به خاطر ساختن آیندۀ مصون تر جهان، میزبانی می‌کند».
او در این نشست با اشاره به حملات مرگبار سیزدهم نومبر در پاریس که ۱۳۰ کشته و ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت، گفته است که مردم و دولت افغانستان با فرانسوی‌ها اعلام همبستگی می‌کنند. رییس جمهور غنی گفت: «مردم افغانستان، اعمال وحشیانه گروه‌های تروریستی را همه روزه تجربه می‌کنند، بدین لحاظ درد و رنج شما را احساس می‌کنیم و اراده قاطع داریم تا کشور خویش را به گورستان تروریسم مبدل سازیم».
او گفت که کشورش آماده است تا «در مقابل مسیر تاریک شبکه‌های تروریستی، راه امید را بپیماید».
گفت‌وگوهای صلح
در نشست پاریس سران ۱۴۷ کشور از جمله پاکستان شرکت کرده بودند. ارگ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است که اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در حاشیه این کنفرانس با سران کشورهای پاکستان و بریتانیا در زمینه «تامین صلح پایدار» در افغانستان گفت‌وگو کرده است.
وی با دیوید کامرون و نواز شریف نخست وزیران بریتانیا و پاکستان گفت‌وگو کرد. هدف از این گفتگوها از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان بود که پس از نشر خبر مرگ ملاعمر متوقف گردید.
ارگ ریاست جمهوی اعلام کرده است که رییس جمهور در دیدارش با این دو مقام گفته است که تروریسم تهدید مشترک برای همه به شمول پاکستان است.
به نقل از بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی در این ملاقات گفته است که «پاکستان در جنگی از قبل اعلام نشده با افغانستان قرار دارد» و دربارۀ حل این مشکل با نخست وزیر این کشور صحبت کرده است. گفته می‌شود که نخست وزیر پاکستان گفته است که کشورش متعهد به کمک به روند تامین صلح در افغانستان است.
جلوگیری از گرمایش زمین
رییس جمهور افغانستان گفت که نشست پاریس فرصت خوبی است تا چهارچوب جلوگیری از گرم‌شدن بیشتر زمین ترتیب شود و مقاومت کشورهایی که با تهدید مواجه هستند بالا برده شود. غنی در این کنفرانس گفت: «اهمیت و تمرکز پالیسی انرژی در رابطه به محیط زیست روشن است، اما تا اکنون تأثیر مصارف گزاف ساختن زیربناها تشخیص نگردیده است. توجه بیشتر به خاطر تشویق خلاقیت در ساختار زیربناها می تواند منجر به صرفه جویی و کاهش گاز های گلخانه ای گردد».
او با اشاره به نقش افغانستان در گرمایش زمین گفته است که مسیر انکشافی این کشور باعث افزایش استفاده از سوخت های کاربنی نشده، بلکه روند کاهش گازهای گلخانه ای را در کشورهای همسایه از جمله هند و پاکستان نیز پیش می برد.
در خبرنامه ریاست جمهوری افزوده شده که رییس جمهور در زمینه تولید انرژی در افغانستان گفته است: «افغانستان توانایی تولید ۳۱۶ هزار میگاوات برق را با استفاده از آب، آفتاب و باد دارد و در ضمن می‌خواهد گاز طبیعی و برق را از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی انتقال دهد».
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در پی اشتراک در کمراسم افتتاحیه کنفرانس دو هفته تغییر اقلیم در پاریس به روم پایتخت ایتالیا رفت و با مقامات این کشور ملاقات نمود. قرار است وی به کشورهای آلمان و سویدن هم برود. یکی از موضوعات مهم گفت‌وگوهای رییس جمهور افغانستان با مقامات این کشورهای اروپایی، وضعیت پناهجویان افغان در این کشورها می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.