غنی در کنفرانس پروسۀ کابل : جهان به تعهدش عمل کند تا تروریسم پایان یابد

گزارشگر:چهارشنبه 17 جوزا 1396 ۱۶ جوزا ۱۳۹۶

اشرف‌غنی رییس حکومت وحدت ملی گفت که اگر طالبان حاضر به گفت‌وگوهای صلح باشند، اجازۀ بازکردن دفتر را برای آنان خواهند داد.
آقای غنی روز سه شنبه در نخستین کنفرانس تحت نام «پروسۀ کابل» پیرامون صلح و همکاری که با حضور نماینده‌گان بلند پایۀ ۲۷ کشور و سازمان‌های بین‌المللی در کابل برگزار گردید، گفت: ما امروز گردهم آمده‌ایم تا همبستگی خود را در برابر ترور و وحشت ابراز نموده و روی یک روندی که منتج به صلح عادلانه شود، به بحث بپردازیم.n3469453-5865422
او اظهار داشت : گروه‌های تروریستی ادعا می‌کنند که مبنای جنگ شان دین است، اما اسلام دین صلح است و آنانی‌را که این جانیان به قتل می‌رسانند همه مسلمان اند. آنها هزاران مرد، زن و کودک مسلمان را به قتل می‌رسانند. مواد مخدر، ترور و سرقت، پدیده‌هایی هستند که با دین ما هیچ ربطی ندارد، اما تروریستان از آنها به‌حیث وسیله استفاده می‌کنند. اینها تروریست اند.
او اظهار کرد که افغانستان به‌خاطر موقعیت جغرافیایی و صعب‌العبور بودنش، هدف تروریزم جهانی قرار گرفته‌است و داعش می‌خواهد تا به افغانستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی دست‌رسی پیدا کند، این افراد حتی در ظاهر هم کدام هدف مثبت ندارند و تنها خون مردم ما را می‌ریزند تا بستری را برای فعالیت‌های جرمی شان در منطقه و جهان، فراهم بسازند.
وی تصریح کرد که جامعه جهانی تعهد کرده است که حمایت کشورها از تروریزم و تمویل فرامرزی آن را تحمل نخواهد کرد و ما از جهانیان می‌خواهیم به تعهداتی که سپرده‌اند، عمل کنند تا خشونت‌ها و ترور خاتمه یابد.
آقای غنی، جنگ افغانستان را چند بعدی خوانده افزود: تا زمانی‌که ما یک چهارچوب مشخص برای حل تمامی مشکل تروریزم ایجاد نکنیم، هدف قراردادن بخش‌های کوچک آن کار ساز نخواهد بود.
وی گفت که بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ، هزاران شهروند افغانستان کشته یا زخمی شدند و بیش از چهار میلیون افغان، به‌خاطر خشونت‌ها مهاجر شده‌اند. مردم ما خواهان زندگی خوب برای کودکان شان هستند، اما با افزایش خشونت‌ها، اقتصاد ما نمی‌تواند رشد کند و مردم ما بیکار و ناامید می‌مانند.
رییس حکومت وحدت ملی خاطر نشان کرد که حکومت افغانستان با چالش‌های اعم در مبارزه علیه فساد، رهبری ضعیف و ازهم پاشیدگی داخلی که به میراث مانده و نیز در حل مشکلات ناشی از درگیری‌ها میان نخبه‌های سیاسی که با آن دست و گریبان می‌باشد مواجه است، اما برنامه اصلاحات خود را در بروکسل، وارسا و مونیخ و نیز در کابل به حضور جامعه جهانی تقدیم کردیم و باوجود چالش‌های بزرگ مانند رسیدگی به مسایل امنیتی، ایجاد اشتغال پس از روند انتقال امنیتی و مشکلات درونی سیاسی، برنامه اصلاحات ما به ثمر رسیده‌است.
آقای غنی اضافه کرد که اصلاحات در وزارت داخله همین اکنون جریان دارد و من، داکتر صاحب عبدالله و تمامی حکومت به آوردن اصلاحات در وزارت داخله متعهد هستیم تا نیروهای امنیتی ما باید روی هر دو پای خویش بایستند.
وی علاوه کرد که فساد اداری در پولیس باید خاتمه یابد، پولیس باید نیروی ثبات باشد نه محرک بی ثباتی و خشم مردم؛ در این میان، نیروهای پاک دامنی در پولیس نیز وجود دارند که در خط مقدم‌اند مانند آن ۱۳ تن که، اخیرا در حمله تروریستی کشته شدند و در بسیاری موارد، این پولیس است که قربانی فساد اداری و روابط بر ضوابط می‌شود.
رییس‌ حکومت افزود که تقویت نیروهای امنیتی ما به این معناست که طالبان نمی‌توانند از لحاظ نظامی برنده شوند، ما قبلا اعلام کرده‌ایم که هدف ما برای صلح است و نه برای پیروزی و نمی‌توانیم در شرایطی صلح کنیم که طالبان آماده صلح با ما نباشند.
آقای غنی گفت که صلح باید تنها به موافقنامه خلاصه نشود بلکه صلح عادلانه به‌گونۀ پایدار آن تأمین گردد. وی افزود که ما با پاکستان برای تأمین صلح چندین بار از طریق مذاکرات چندجانبه وارد گفت‌وگو شدیم، اما نتایج آن از سوی آن کشور پذیرفته نشد.
رییس‌جمهور غنی بیان کرد که ما خواهان صلح هستیم و می‌خواهیم صلح کنیم تا فرصت همکاری که باعث رشد و کاهش فقر شود، ایجاد گردد. وی افزود که یک افغانستان با ثبات به نفع منطقه است و ما بالای پاکستان صدا می‌کنیم تا آجندای که چطور می‌توانیم به صلح برسیم را ترتیب کند.
رییس‌جمهور گفت که صلح باید از طریق یک بحث ملی تأمین شود و ما یک گفتمان ملی را دراین زمینه دایر خواهیم کرد و باید توجه خاص به تقاضای خانم‌ها و جامعه مدنی داشته باشیم. موقعیت گفتمان صلح باید در موافقت‌نامه دوجانبه باشد، اگر موافقت صورت گیرد، به طالبان اجازه خواهیم داد تا دفتر شانرا باز کنند، اما این فرصت برای همیشه به آنها فراهم نیست.
او خاطرنشان کرد که پالیسی‌های حکومت افغانستان، ایجاد رابط قوی سیاسی با کشورهای همسایه ماست، باید روابط امنیتی ایجاد کنیم تا در مبارزه با تروریزم نایل گردیم. وی همچنان گفت که کشورهای منطقه تحت تهدید است و هرکدام مان به خشونت های داخلی مواجه هستیم و باید برای مبارزه با آن، قوت خود را نشان دهیم و ما خود را متعهد سازیم.
وی اضافه کرد که باید تمرکز و مشوره بیشتر برای تأمین صلح صورت گیرد و نگرانی مردم در این زمینه جمع‌آوری گردیده جزء گفتمان صلح شود و تمرکز کنیم که چطور امنیت در منطقه تأمین شود، زیرا تأمین صلح در افغانستان، باعث ثبات همسایه‌ها و جهان خواهد شد.
رییس حکومت وحدت ملی، از جامعه جهانی خواست که با صداقت کامل، پروسۀ صلح به رهبری افغان‌ها را حمایت و احترام بگذارند. وی علاوه کرد که ما همچنان آمده هستیم تا برای تأمین صلح کار کنیم، اما صلح نمی‌تواند به قیمت حقوق ما تأمین شود و تروریستان باید بدانند که مانع تحول ما شده نمی‌توانند.
اشرف‌غنی، در خصوص برگزاری انتخابات خاطرنشان کرد که ما متعهد به برگزاری انتخابات مجلس در زمان معین آن هستیم و انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در زمان تعین‌شده و در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.