غنی شرکت تولیدی “پخته طلای سفید هرات” را افتتاح کرد

/

محمد اشرف غنی، رییس حکومت وحدت ملی، دیروز، شنبه ( ۲۸ اسد) کارخانۀ تولید و پروسس کنندۀ “پخته تحت نام “طلای سفید” را در ولایت هرات افتتاح کرد.
mandegar-3آقای غنی که به منظور تجلیل از نودوهشتمین سالروز استقلال کشور و افتتاح شرکت تولیدی پخته‌ “طلای سفید” به هرات سفر کرده بود، از کارکرد بازرگانان هرات در راستای سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی ستایش کرده و گفت: آزادی اقتصادی با سرمایه‌گذاری در پارک صنعتی هرات میسر خواهد شد.
آقای غنی تاکید کرد که هرات هیچ‌گاهی از تاریخ محو نخواهد شد و در آینده به قطب اقتصاد و ترقی افغانستان مبدل می‌شود.
او تصریح کرد: هرات در آینده به قطب ترانزیت منطقه‌‌یی مبدل می‌شود تا به عنوان یک چهارراه، ایران و چین را به آسیای جنوبی وصل کند.
به گفتۀ آقای غنی، مشکلات در شهرک صنعتی هرات تا پایان سال جاری حل می‌شود و به زودی کار ساخت شهرک صنعتی دوم در این ولایت آغاز خواهد شد. او هم‌چنان، می‌گوید که به زودی سنگ مرمر هرات به چین صادر می‌شود.
کارخانۀ تولیدی پخته طلای سفید، با هزینۀ بالغ بر شش میلیون دالر توسط سه بازرگان در شهرک صنعتی هرات به کار آغاز کرده‌است. حیدر حمید، نماینده این شرکت گفته که هم اکنون این کارخانه ظرفیت خریداری ۲۰ تن پخته از دهقانان را دارد تا ۶ تن پخته پروسس کند.
وی افزود، کشورهای چین و ترکیه خواستار خریداری تولیدات این شرکت اند و هم اکنون ۳۵۰ کارمند مصرف کار در این کارخانه اند.
در همین حال، محمد آصف رحیمی والی هرات تاکید کرد که حکومت در بخش رشد افتصادی و تامین امنیت باید با بازرگان هرات همکاری کند تا زمینه برای رشد فعالیت‌های بازرگانی افزایش یابد.
در این میان‌، حمیدالله خادم، رییس اتحادیه صنعت کاران هرات از حکومت می‌خواهد که به حمایت جدی از بازرگانان این ولایت گام بردارد تا از این طریق زمینه برای رشد فعالیت‌های بازرگانی مساعد شود.
او گفت: بازرگانان هرات با وجود افزایش تهدیدهای امنیتی به سرمایه‌گذاری می‌پردازند وحکومت به ویژه رییس حکومت وحدت ملی باید به حمایت از بازرگانان بپردازد.
خادم از وجود فساد مالی و اداری در گمرک هرات انتقاد کرد و گفت حکومت باید جلو سود جوی برخی از افراد در این گمرک را بگیرد.
در همین حال، آقای غنی گفت تمام بنادر را برای چند مدت در کنترل خود قرار می‌دهد تا از فساد جلوگیری شود.
ایجاد یک قطعۀ خاص برای تامین امنیت شهرک صنعتی از خواست دیگر رییس اتحادیه صنعت‌گران هرات از رییس حکومت وحدت ملی است.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که از دو سال به این‌سو ۳۰ کارخانۀ تولیدی در شهرک صنعتی هرات گشایش یافته و هم چنین خطوط تولیدی ۶۰ کارخانۀ دیگر نیز توسعه یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.