غنی و عبدالله چهارم حمل مهمان کاخ سفید هستند

یک شنبه 10 حوت 1393/

رییس‌جمهور و رییس دولت اجرایی افغانستان به دعوت امریکا ۲۴ مارچ به کاخ سفید می‌روند و این در حالی است که اشرف غنی پذیرفته که در نشست مشترک کنگره سخنرانی کند.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سخنرانی اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان در کنگره قرار است در شرایطی انجام شود که واشنگتن در حال mnandegar-3بررسی احتمال کاهش سرعت خروج نیروهای امریکایی از این کشور است. کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که اشرف غنی به همراه عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت افغانستان ۲۴ مارچ که مصادف به چهارم حمل سال ۹۴ خورشیدی می‎شود، به امریکا سفر می‌کنند.
این اولین بار است که رهبران افغانستان از زمان تشکیل دولت وحدت ملی برای تعیین جانشین حامد کرزی که در سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش رابطه تیره‌یی با امریکا داشت، به واشنگتن سفر می‌کنند.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که در جریان ضیافت نهار رهبران افغانستان درباره مسائل امنیتی، توسعه اقتصادی و تلاش‌های سازش میان طالبان و دولت افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد.
اشرف غنی همچنین قرار است با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در استراحتگاه ریاست‌جمهوری کمپ دیوید در مریلند دیدار کند. اشرف غنی ۲۵ مارچ در کنگره امریکا سخنرانی می‌کند.
جان بوئنر، رییس مجلس نمایندهگان امریکا که از اشرف غنی برای سخنرانی دعوت کرده است، گفت: افغانستان یکی از مهمترین دوستان و متحد امریکا است. این سخنرانی فرصت مهمی است که امریکایی‌ها بشنوند که چطور رییس‌جمهور تازه منتخب افغانستان می‌خواهد همکاری‌ها را برای ارتقای اهداف مشترک ادامه دهد و تاکید و تعهد دوباره مردم امریکا برای مردم افغانستان محسوب می‌شود.
گمان نمی‌رود که دعوت بوئنر از اشرف غنی همانند دعوت بوئنر از بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جنجالی شود.
بوئنر جمهوری‌خواه بدون رایزنی با کاخ سفید و یا رهبران دموکرات کنگره نتانیاهو را دعوت کرده است تا در کنگره سخنرانی کند و برخی از دموکرات‌ها برنامه‌یی ترتیب داده‌اند تا در جلسه سخنرانی نباشند.

اشتراک گذاري با دوستان :