فتنه‌گران با مکتب امام ابوحنیفه بیگانه‌اند

گزارشگر:سه شنبه 25 ثور 1397 ۲۴ ثور ۱۳۹۷

mandegar-3سیمنار علمی- تحقیقی در مورد مقام و شخصیت امام ابو حنیفه (رح) از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.
شماری از علمای دینی که در این سیمینار یک روزه که روز دوشنبه (۲۴ ثور) برگزار شده بود، خط فکری امام اعظم را راه حل پایان افراط گرایی در جهان اسلام عنوان کردند.
محمد اشرف غنی رییس جمهور که در این مراسم صحبت می‌کرد گفت که نظام فقهی و میراث فکری امام ابو حنیفه که بر نقل و عقل استوار است، راه‌گشای اقشار آسیب پذیر جامعه اسلامی از خطر افتادن به دام افراط‌گرایی است.
آقای غنی گفت که گروه‌های افراطی و فتنه‌گر که تفاوت فکری مسلمانان را بر نمی‌تابند و کسانی را که با آنها تفاوت فکری دارند را مهر تکفیر می‌زنند، با میراث عظیم فکری امام اعظم بیگانه اند.
وی افزود که امام اعظم در زمان خودش جلو افراط گرایی و تفکیر را گرفت و با صراحت تمام اعلام کرد که اهل قبله را نمی‌توان تکفیر کرد.
محمداشرف غنی با اشاره به حقوق زنان در خط فکری امام ابو حنیفه بیان داشت که وی به حقوق زنان در جامعه اسلامی توجه ویژه داشت و با استفاده از روش اعتدال گرایی در فقه و کلام اسلامی تلاش کرد حقوق تضییع شده زنان را تحقق بخشد.
آقای غنی آزادی اندیشه و پذیرش آراء متکثر را از برترین شاخصه‌های خط فکری و نظام فقهی امام ابو حنیفه خوانده گفت که مراکز علمی، مدارس و مساجد باید روی این میراث فکری عظیم متمرکز شده و قابلیت‌های جلوگیری جوانان از گرویدن به دام افراط‌گرایی را در درون شان ایجاد کنند.
وی در بخشی از سخنانش به مشروعیت انتخابات از نظر اسلامی تاکید نموده بیان داشت که براساس صراحت متون اسلامی، انتخابات مشروعیت دینی و ملی داشته و علمای دینی با استفاده از تریبیون‌های مختلفی که در اختیار دارند باید مردم را به مشارکت گسترده در این پروسه تشویق کنند.
وی نقش علمای دینی را در مبارزه با فساد نیز چشم‌گیر دانسته خاطر نشان ساخت که جامعه اسلامی بر عدالت اجتماعی استوار است و جلو فساد باید گرفته شود.
محمداشرف غنی با فراخواندن مردم در مبارزه با فساد تاکید کرد که جلو اقلیت کوچکی که دستاوردها، توقعات و ارزش‌های مردم متدین را از طریق روی آوردن به فساد زیر سوال برده اند را باید گرفته شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.