فدراسیون جهانی فوتبال: رشد فوتبال افغانستان ستودنی است

/

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در گزارشی از روند رشد فوتبال افغانستان‌ استقبال کرده و رشد فوتبال زنان در این کشور را نیز قابل قبول توصیف کرده است.
در گزارشی که روز جمعه در سایت رسمی فیفا منتشر شد آمده ‌است که براساس آمار رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان درسال ۲۰۰۶ میلادی، تعداد بازیکنان ثبت شده این فدراسیون به ۱۹ هزار نفر می‌رسید، و حالا این رقم به ۵۴ هزار نفر افزایش یافته است.
افغانستان در رده بندی فیفا در سال ۲۰۱۲ ۴۸ پله صعود کرد. فیفا با اشاره به این ارتقا نوشته است که این موفقیت نشان می دهد که تلاش‌ها برای رشد فوتبال در افغانستان نتیجه داده است.
این گزارش برگزاری نخستین لیگ برتر فوتبال افغانستان را که سال گذشته برگزار شد، ستوده اما گفته است که نا امنی، مهم ترین چالش برسر راه فوتبال در افغانستان است.
فیفا رشد فوتبال زنان در افغانستان را نیز قابل قبول دانسته و افزوده است که در سراسر افغانستان ۲۲۴ فوتبالیست زن، یک مربی با گواهینامه سطح ‹سی› و چهار داور بین المللی وجود دارد.
در این گزارش علاقه مندی زنان افغان به ورزش، از عوامل عمده رشد ورزش زنان افغان ذکر شده و از ۱۶ ورزشگاه مخصوص زنان نیز یاد شده‌است.
مشارکت ۶۰ وزرشکار زن از ولایت‌های سرپل و هلمند به کاروان ورزشی زنان افغان نیز دستاوردهای بزرگ ورزش افغانستان قلمداد شده‌است. اما ساختار سنتی اجتماعی افغانستان نیز باعث شده است که فوتبالیستهای زن هنوز نتوانند در میدانهای کلان و جلو دید همه بازی کنند.
فیفا اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال افغانستان را در زمینه اداری و تکنالوژی معلوماتی یاری خواهد رساند و تاکنون نیز ۱.۵ میلیون دالر به این نهاد کمک کرده‌است.
این گزارش از تیم ملی فوتبال افغانستان که ۱۲ بازیکن از داخل و ۱۳ بازیکن دیگر از خارج افغانستان در آن عضویت دارند ستایش کرده و نوشته‌است که این افراد بدون هیج چشم داشت مادی در تیم ملی افغانستان بازی می‌کند.

تیم ملی فوتبال زیر ۱۴ سال
تیم ملی زیر ۱۴ سال افغانستان نیز که از هفته گذشته برای شرکت در رقابتهای کشورهای جنوب آسیا در نپال به سر می برد دراولین دیدار خود تیم میزبان، نپال را با نتیجه ۲ بر ۱ شکست داد. در دومین بازی تیم ملی بوتان را با ۱۴ گل شکست داد. در دیدار بعدی به مصاف تاجیکستان خواهد رفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.