فرزند سوم بیاورید، زمین بگیرید

گزارشگر:دوشنبه 14 عقرب 1397 ۱۳ عقرب ۱۳۹۷

برخی کشورهای اروپایی به دلیل مواجهه با بحران پیری و رشد منفی جمعیت، سیاست‌های خاصی را برای بالا بردن نرخ باروری در میان شهروندان خود در پیش‌ گرفته‌اند.
بحران پیری جمعیت و رشد منفی تولد یکی از جدی‌ترین معضلات جمعیتی کشورهای اتحادیه اروپا مانند آلمان، هنگری، بلغارستان، لهستان و ایتالیاست.
mandegarبر اساس آمار سال ۲۰۱۷ میلادی، نرخ رشد جمعیت در آلمان ۰/۱۶- درصد، هنگری ۰/۲۵- درصد، بلغارستان ۰/۶۱- درصد و لهستان ۰/۱۳- درصد بوده است.
در این میان ایتالیا با ۰/۱۹ درصد رشد جمعیت، با بحران پیری جمعیت و کمترین نرخ تولد در سال در میان کشورهای اتحادیه اروپا روبه‌رو است.
ایتالیا در میان کشورهای اتحادیه اروپا، کمترین نرخ تولد در سال را دارد. به نحوی که جمعیت این کشور از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تقریبا ۶۸ هزار نفر کاهش یافته و در سال گذشته میلادی در این کشور تنها ۴۶۴ هزار تولد به ثبت رسیده است.
در واقع جمعیت ایتالیا با سرعت به سمت پیر شدن پیش می‌رود.
به همین دلیل دولت راست‌گرای این کشور که با شعارهای مهاجر ستیز و ضد ساختار بر سر کار آمده، در طرح بودجه سال آینده آورده است که به هر خانواده‌یی که سومین فرزند خود را به دنیا بیاورند، یک قطعه زمین زراعتی داده می‌شود.
بر اساس این طرح که توسط حزب راست‌گرای افراطی «لیگ» در بودجه سال آینده گنجانده شده، به زوجی که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ سومین فرزند خود را به دنیا بیاورند، یک قطعه زمین زراعتی داده می‌شود.
دولت ایتالیا می‌گوید که با این طرح دو نشان را با یک تیر خواهد زد.
وزیر زراعت این کشور اخیراً در توضیح این طرح اعلام کرد که به دلیل کم بودن زاد و ولد حتا در روستاهای ایتالیا، وزارت‌خانه تحت مدیریت او تصمیم گرفته است تا در جهت تغییر روند رشد منفی جمعیت به دولت کمک کند.
ایده «زمین برای کودک» به نحوی به سود دولت این کشور نیز است.
انجمن شرکت‌های زراعتی ایتالیا می‌گوید که هزینه نگه‌داری از نزدیک به نیم میلیون هکتار زمین زراعتی تحت مالکیت دولت بسیار بالاست.
در این طرح که توسط لورنزو فونتانا وزیر خانواده و یکی از اعضای حزب مذهبی و راست‌گرای ایتالیا مطرح شده است، اقدامات تشویقی تنها به زوج‌هایی اعطا می‌شود که بصورت قانونی ازدواج کرده‌اند.
همچنان تنها مهاجرانی می توانند از این مزایا برخوردار شوند که بیش از ده سال در ایتالیا زنده‌گی کرده باشند.
دولت لهستان نیز که با رشد منفی نرخ جمعیت روبه‌رو است، اخیراً با اختصاص دادند ۷۰۶ هزار یورو، کارزار عمومی را با شعار «تولید مثل مانند خرگوش» به‌ راه انداخته است.
در یک فلم تبلیغاتی این کارزار که توسط وزارت صحت عامه لهستان تولید شده است، راز به دنیا آوردن تعداد زیاد فرزند برای مخاطبان توضیح داده می‌شود.
خرگوش نقال در این فلم می‌گوید که ورزش، سبک سالم زنده‌گی و اجتناب از استرس راز فرزندآوری او است.
انتشار این فلم باعث خشم و واکنش شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی و مطبوعات لهستان شد.
یک کاربر توئیتر با ابراز خشم از مقایسه شهروندان با حیوانات نوشته است: «پیشنهاد می‌شود که مردم لهستان مثل خرگوش بچه بیاورند مثل خر کار کنند و مثل گوسفند رأی دهند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.