فرستادۀ ویژۀ امریکا به نماینده‎گان طالبان در قطر پیوست

/

فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان در ارتباط با مذاکرات با شورشیان طالبان به قطر سفر کرد. طالبان اخیرا دفتر خود را در این کشور حاشیه خلیج فارس گشودند.
یک مقام ایالات متحده امریکا گفته است که جیمز دوبینس فرستاده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان قرار است ناوقت روز شنبه در نشست بین جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و مقامات قطر شرکت نماید.
اما مقامات وزارت خارجه امریکا گفته اند که جدول زمانی مشخصی برای آغاز گفت‌وگوهای احتمالی دوبینس و طالبان وجود ندارد. وزارت خارجه امریکا همچنان تاکید کرده است که جان کری در گفت‌وگو با گروه شورشی طالبان شخصا شرکت نخواهد کرد.
حکومت بارک اوباما در حالی از گفت‌وگو با طالبان حمایت می‌کند که این کشور در حال بیرون کشیدن ۶۸ هزار سرباز خود از افغانستان تا پایان سال آینده میلادی است. اما زمینه سازی ایالات متحده برای گفت‌وگوهای صلح هنگامی با مشکل روبرو شد که شورشیان طالبان هفته گذشته، در گشایش دفتر خود نام «امارت اسلامی افغانستان» را استفاده کردند و پرچم سفید رنگ خود را به اهتزاز درآوردند.
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان به گشایش دفتر طالبان واکنش نشان داد و آن را مصداق دولت در تبعید این گروه طالبان قلمداد کرد. رییس‌جمهور افغانستان نگران است که ایالات متحده و شورشیان طالبان بدون حضور حکومت این کشور وارد گفت‌وگو شوند. حکومت افغانستان همواره تاکید کرده است که گفت‌وگوهای صلح باید از طریق «شورای عالی صلح» این کشور و بین گروه‌های افغان صورت بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.