فرمانده کل نیروهای امریکا در افغانستان: اگر افغانستان را ترک کنیم ممـکن داعـش این کشـور را تصـرف کنـد

/

سه شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۴

 

mnandegar-3ظهور شبه نظامیانی در افغانستان که مدعی تشکیل شاخه گروه تروریستی داعش در این کشور هستند می‌تواند در طرح‌های کاخ سفید برای خارج کردن سربازان باقی مانده امریکایی از افغانستان تا پایان سال آینده میلای اخلال ایجاد کند.
به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز، مقامات پنتاگون و افغانستان اخیراً با استناد به گزارش‌های مربوط به تشکیل شاخه وابسته به داعش در افغانستان استدلال کرده‌اند که داعش در این کشور ممکن است رشد یابد و خروج سربازان امریکایی از افغانستان طبق برنامه ریزی، منجر به همان سقوط وضعیت امنیتی که در عراق اتفاق افتاد، در این کشور شود.
جنرال جان کمپبل، فرمانده ارشد امریکا در افغانستان روز یکشنبه گفت، وعده‌یی که باراک اوباما رییس جمهوری امریکا برای خارج ساختن اکثر ۹۸۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ داد پیش از ظهور داعش در این کشور داده شده است.
وی خاطرنشان کرد، گروه تروریستی داعش در بدتر شدن کلیت وضعیت امنیت در افغانستان در سال جاری میلادی نقش داشته است.
به گفته کمپبل، نه گروه تروریستی داعش و نه گروه بسیار قدرتمندتر طالبان تهدیدی برای آنکه در سال آینده میلادی افغانستان را تصرف کنند، نیستند.
وی خطاب به گروه کوچکی از خبرنگاران در شهر کابل گفت: اگر ما افغانستان را ترک کنیم و دیگر پولی وارد این کشور نشود ممکن است سال‌ها بعد چنین اتفاقی بیفتد.
این هشدارهای کمپبل از سوی اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در جریان نشستی که وی با کمپبل و جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در شهر کابل داشت نیز مطرح شدند.
رییس جمهور افغانستان در این نشست مستقیما از بابت تهدید گروه تروریستی داعش هشدار داد و خواهان مشارکت نظامی بلندمدت با امریکا به منظور جلوگیری از ریشه گرفتن داعش در جنوب آسیا از طریق خاک افغانستان شد.
کمپبل خاطر نشان کرد: داعش یک تهدید کوچک اما رو به رشد در افغانستان است و اعضای آن در افغانستان عمدتا متشکل از شبه نظامیان سابق طالبان شامل برخی شبه نظامیان پاکستانی است که پس از مشاهده موفقیت‌های داعش در عراق و سوریه تغییر جبهه دادند.
به گفته جنرال کمپبل، داعش در سه ولایت هلمند، فاریاب و ننگرهار در جنوب و شرق افغانستان فعال است اما وی قادر به تخمین زدن تعداد دقیق داعشی‌ها در افغانستان نیست.
به گفته مقامات امریکایی، اعضایی که به داعش در افغانستان پیوسته‌اند یا شبه نظامیانی هستند که توسط نیروهای امنیتی پاکستان از خاک این کشور خارج شده‌اند و یا شبه نظامیان سابق طالبانند که از تصمیم مقامات این گروه برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان ناراضی هستند.
کمپبل تصریح کرد، داعش و طالبان در برخی موارد با یکدیگر درگیر شده‌اند.
وی افزود: ما قبلاً داعش در افغانستان را نوپا تلقی می‌کردیم اما اکنون می‌گوییم که داعش در این کشور احتمالاً به لحاظ عملیاتی در حال توسعه است.
وی تاکید کرد که توصیه‌هایش درباره سرعت خروج سربازان امریکایی از افغانستان به پنتاگون و کاخ سفید را هنوز نهایی نکرده است و تهدید داعش در افغانستان را در توصیه‌هایش که باید پاییز سال جاری به کاخ سفید ارائه شوند لحاظ خواهد کرد.
از سوی دیگر به گفته جنرال مارتین دمپسی، اشرف غنی در نشست روز یکشنبه خود با وی و کمپبل عنوان کرده که امریکا و هم‌پیمانانش می‌توانند از افغانستان به عنوان یک پایگاه مبارزه با تروریسم برای مقابله با ظهور داعش در جنوب آسیا استفاده کنند.
به گفته کمپبل نیز اشرف غنی با باراک اوباما دو ویدیو کنفرانس درباره تهدید داعش داشته و احتمالا به زودی بار دیگر چنین کاری را انجام خواهد داد.
کمپبل گفت که غنی به اوباما گفته است: من می‌دانم شما به عنوان رییس جمهور امریکا قول‌هایی را به مردم کشورتان داده‌اید و من نمی‌خواهم آنها را نقض کنم اما شرایط افغانستان تغییر کرده است. بگذارید مطمین شوم که شما درک می‌کنید که من چطور این تغییرات را می‌بینم.
دمپسی نیز گفت که موافق است امریکا باید یک راهبرد فراملی علیه داعش داشته باشد و ایده غنی درباره استفاده از افغانستان به عنوان پایگاه مقابله با توسعه داعش در جنوب آسیا را با اوباما مطرح خواهد کرد.
دمپسی که اعلام کرده ماه سپتامبر از ریاست ستاد مشترک ارتش امریکا کناره گیری می‌کند اشاره‌ای به اینکه آیا سربازان امریکایی باید بعد از سال آینده میلادی باز هم در افغانستان باقی بمانند نکرد و گفت که باید در این زمینه بحث‌های بیشتری در کاخ سفید انجام شود.
با این حال از نظر کمپبل یک سناریو می‌تواند این باشد که امریکا سربازانش در یک عملیات تحت رهبری ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۶ که در جریان آن آموزش نیروهای امنیتی افغان ادامه پیدا خواهد کرد مشارکت دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :