فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان: بزرگترین اردوگاه آموزشی القاعده در قندهار نابود شد

یک شنبه 10 عقرب 1394/

فرمانده ارشد نیروهای امریکایی در افغانستان گفت: در جریان عملیاتی در جنوب افغانستان «بزرگترین کمپ آموزشی القاعده» نابود شده است.
به نوشته روزنامه واشنگتن پست، به گفته یک فرمانده ارشد امریکا در افغانستان، عملیات چند روزه ماه جاری در جنوب این کشور با مشارکت ۲۰۰ نیروی ویژه و پشتیبانی ده‌ها حمله هوایی امریکا احتمالا آنچه را که «بزرگترین کمپ آموزشی القاعده» بوده و طی ۱۴ سال جنگ افغانستان یافت شده، نابود mnandegar-3کرد.
جنرال جان کمپبل، فرمانده ارشد نیروهای امریکایی در افغانستان روز جمعه گفت، کمپ مذکور از سوی القاعده در شبه قاره هند استفاده می‌شد. تشکیل این گروه سال گذشته از سوی ایمن الظواهری، رهبر القاعده اعلام شد و گمان می‌رود که این گروه در پاکستان باشد و بر هند، پاکستان و سایر کشورها در جنوب آسیا تمرکز داشته باشد.
این عملیات در یازدهم اکتبر از سوی ارتش امریکا اعلام شد و به گفته مقام‌های ارتش امریکا، در جریان آن یک منطقه آموزشی در محیطی به بزرگی ۳۰ مایل مربع و یک منطقه کوچکتر دیگر در یک مایلی آن هدف گرفته شد. نیروهای امریکایی و افغان در این عملیات دست داشتند و حدود ۶۳ حمله هوایی برای پشتیبانی از نیروها انجام شد. حدود ۱۶۰شبه‌نظامی القاعده کشته شده‌اند.
این کمپ‌های آموزشی در منطقه شورابک ولایت قندهار کشف شدند که منطقه‌یی کم‌جمعیت در امتداد مرز جنوبی افغانستان با پاکستان است و گمان می‌رود که یکسال فعالیت داشته است. همین امر سوالاتی را درباره میزان اثرگذاری ارتش امریکا در پیدا کردن و هدف گرفتن این شبه‌نظامیان ۱۴ سال پس از حمله ۱۱ سپتامبر مطرح می‌کند؛ حملاتی که به دنبال آن امریکا طالبان را سرنگون کرده و شبه‌نظامیان القاعده را دنبال کرد. مقامات ایالات متحده امریکا مدت‌هاست می‌گویند که تنها تعداد اندکی از اعضای القاعده در افغانستان باقی مانده‌اند و آنها در چند روستا در بخش شرقی این کشور متمرکزند.
جنرال کمپبل درباره عملیات قندهار گفت: اینجا جایی است که شما فکر می‌کنید احتمالا القاعده‌یی وجود ندارد. من هم با این سخن موافقم. آنها در حقیقت القاعده در شبه قاره هند بودند و احتمالا ما شاهد بزرگترین کمپ آموزشی آنها طی ۱۴ سال جنگ در افغانستان بوده‌ایم. پیدا شدن این کمپ پس از حمله تابستان امسال به تاسیسات القاعده در یک منطقه شرقی افغانستان در ولایت پکتیکا بود.

اشتراک گذاري با دوستان :