فریاد عدالت‎خواهی در برابر دادگاه عالی: عامـلان قتل فرخنـده اعـدام شوند

گزارشگر:ناجیه نوری/ چهار شنبه 5 حمل 1394 ۴ حمل ۱۳۹۴

هزاران‌تن از شهروندان کابل روز سه شنبه به میدان شهید مسعود مقابل دروازۀ دادگاه عالی ریختند و فریاد عدالت برای فرخنده سر دادند.
آنان با یک صدا «جهالت» را محکوم کردند و خواهان محاکمه عاملان قتل فرخنده شدند.
بسیاری زنانی که در این تظاهرات شرکت کرده بودند، اشک می‌ریختند و صدا می‌زدند که «قتل فرخنده، قتل انسانیت» است. آن‌ها می‌گفتند mnandegar-3می‌خواهند به جهانیان نشان دهند که «همه مردم افغانستان وحشی» نیستند. باران شدید کابل نتوانست از حضور و ادامه تظاهرات جلوگیری کند. تظاهرکننده‌گان شعارهای «دولت بیدار شو، جهالت دشمن انسانیت و قاتلان مجازات شوند» را سر می‌دادند.
شماری از نمایندگان پارلمان، مقام‌های پیشین حکومت، فعالان حقوق بشر، نماینده‌گان جامعه مدنی و هزاران باشندۀ کابل در این تظاهرات شرکت کردند. شماری از زنان و دختران به رسم اعتراض صورت شان را سرخ کرده بودند تا با خانواده فرخنده همدردی کرده باشند.
عبدالحمید مبارز راشدی وزیر پیشین وزارت مبارزه با مواد مخدر که یکی از شرکت کننده‌گان این راهپیمایی بود به روزنامه ماندگار گفت: خواست و هدف ما مقابله با چنین رفتارهای غیر انسانی که درحقیقت در قدم نخست فرهنگ و دین را نابود می‌کند، است.
او افزود: حکومت باید زمینه را برای کسانی‌که معارف دینی سالم را به شکل امروزی می‌توانند به مردم آموزش داده و تبلیغ کنند، ایجاد کند.
وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: دولت باید جلو کسانی‌که دین را به گروگان گرفته و از احساسات مردم برعلیه دین استفاده می‌کنند، بگیرد.
وی می‌گوید: باید حکومت جلو فرهنگ‌های خودسرانه‌یی را که سبب بروز چنین جنایت‌های وحشیانه می‌شود بگیرد و ما هم باید فضای نقد و گفتمان سالم فرهنگی و دینی را تقویت و در رسانه‌ها به راه بی‌اندازیم.
نیلوفر ابراهیمی عضو مجلس نماینده‌گان در این راهپیمایی گفت: شاید آغاز فاجعۀ قتل فرخنده، ضدیت با ملای تعویذ نویس بود؛ اما انجام حادثه، بدون شک بُعدهای استخباراتی و روانی داشت.
وی تاکید کرد: فاجعه قتل فرخنده نشان داد که کار کردن برای نهادینه کردن دموکراسی در افغانستان در ۱۳ سال گذشته بی‌هوده بوده و هنوز فرهنگ مکافات و مجازات در کشور ما نهادینه نشده است.
بانو ابراهیمی افزود: برای به کرسی نشاندن عدالت باید قاتلان فرخنده در همان دریا و به صورت علنی اعدام شوند و پولیس‌هایی که در نجات فرخنده کوتاهی کردند، نیز باید مجازات شوند.
این عضو مجلس تاکید کرد: بدون شک در خصوص این قضیه برای قوۀ قضائیه هدایت‌هایی از ارگ ریاست‌جمهوری خواهد آمد و مداخلۀ پارلمان و زورمندان را نیز به همراه خواهد داشت؛ اما مردم اگر متحد باشند و به اعتراضات خود ادامه دهند بالاخره حکومت مجبور می‌شود تا عاملین این جنایت را اعدام کند.
با این حال، صدیق‌الله توحیدی مسوول نی یا حمایت کنندۀ رسانه‌های آزد و یکی دیگر از شرکت کننده‌گان این راهپیمایی گفت: خواست ما از حکومت تامین عدالت، حفظ حقوق شهید فرخنده و مجازات عاملین این جنایت است.
او افزود، باید نیروهای امنیتی که در نجات فرخنده کوتاهی کردند نیز مجازات شوند و این مجازات باید علنی و در حضور مردم صورت گیرد تا درس عبرت برای کسانی باشد که شاید در صدد چنین جنایاتی باشند.
فتانه گیلانی فعال حقوق زن می‌گوید: خواست ما محاکمه علنی عاملین این قضیه وحشیانه است و باید مشخص شود که در پشت این قضیه بازی‌های جریان داشته و یا خیر.
این فعال حقوق زن افزود: باید مشخص شود و توضیح داده شود که چطور در پایتخت و در قلب شهر که نیروهای امنیتی حضور داشتند و در میان انبوهی از جمعیت این وحشی‌گری رخ داد و پولیس خاموشانه تماشاگر بود.
وی تاکید کرد: چگونه پولیس مداخله نکرد، بُشکه‌های تیل از کجا شد و چرا باید در پیش چشم هزاران نفر چنین جنایت رخ دهد، باید دولت به تمامی این سوالات پاسخ دهد.
بانو گیلانی تصریح کرد: امیدوار هستم تا زمان به کرسی نشاندن عدالت و محاکمه علنی جنایتکاران قتل فرخنده، این اعتراضات ادامه پیدا کند و زود خاموش نشود.
او گفت: محاکمه علنی قاتلین فرخنده به مردم ارتباط دارد، چرا که اگر مردم محکم و با اراده در برابر این جنایت ایستاده‌گی کنند، بدون شک حکومت مجبور خواهد شد تا عاملین این جنایت را به صورت علنی محاکمه کند.
بانو گیلانی با انتقاد از رسانه‌ها گفت: اگر رسانه‌ها در ۱۳ سال گذشته به جای نشر سریال‌های هندی و ترکی به مردم برنامه‌های آموزشی دینی، انسانی و اخلاقی را نشر می‌کردند، شاید امروز ما شاهد چنین فاجعه نمی‌بودیم.
عصر پنجشنبه ۲۸ حوت/اسفند در نزدیکی مسجد شاه دوشمشیره در مرکز شهر کابل، ده‌ها مرد خشمگین، فرخنده را به اتهام قرآن سوزی، کشتند و جسدش را آتش زدند.
و اما خانوادۀ فرخنده می‌گوید که دخترشان از دارالعلوم بی بی عایشۀ صدیقه فارغ شده بود و تصمیم داشت تحصیلات‌اش را در رشتۀ شرعیات در دانشگاه کابل ادامه دهد.
قتل این بانوی جوان، اعتراضات گسترده‎یی را به همراه داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • haji sabor

  قابل توجه مقامات ارشد افغانستان.

  قوماندان امنیه کابل نفر خاص استخبارات پاکستان است کاملا موثق است چندنین بار نوشتم بدون تعصب از روی صداقت بخاطر برای ترقی افغانستان عزیز و دین وطن خود بار دیکر برایتان یاد آوری میکنم اما در مورد اقدام نشد سابقه خراب و اجینت است در حوزه اول پولیس دست بدست با ده هزار دالر رشوت دستگیر شد.سوال رین است وزارت داخله روی کدام دلیل یک خاین را درین پوست تعین می کند.

  شما لطفآ سخنان خبر نگار بی بی سی را در سایت فارسی بخوانید عبدالرحمن به خانه پدر فرخنده رفته وی را می ترساندواقعأ شرم آر بیک صاحب منصب پولیس اظهار میدارد جسد دخترت شب خپ وچپ دفن کن خودت با اعضا فامیلت به جای دیکر برو که من امنیت شمارا گرفته نمی توانم.

  وزیرصاحب داخله جناب علومی صاحب لطفا سایت بی بی سی فارسی امروز ۲۴ مارچ را مطالعه نید راجع به قوماندان امنیه شما چه میگوهید مردم منتظر عمل شاست اگر از عهده این کار بر آمده نمیتوانید شرافت مندانه استعفأدهید ویا مردانه وار قاطع افراد خاین را دور کنید.

  جنرال ظاهر ظاهر قسمیکه مصاحبه تان در بی سی سی امروز شنیدمبه صفت یک دوست برایت یاد آوری میکنم هوشیار باشید از حقایق طفره نروید قوماندان امنیه کابل صنفی شماست نباید در مورد حقایق و قتل فرخنده شهید طرف دارای قواندان خاین پولیس کابل عبدالرحمان بپوشانید کمی از واقعت طفره رفتیددر مقابل خبر نگار بی بی سی الیوم ۲۴/۰۳/ ۲۰۱۵ ساعت ده و نیم شب پخش شد دقت کنید در سراسر کره زمین سخنان شما و دیگران را متخصصین به زره بین بررسی میکند نشود خدای نا خواسته شهرت نیک تان کمایی کردیداز دست دهید با جرأت حقایق را بیان کن .حاجی صبور

 • haji sabor

  ازمقامات محترم ریاست جمهوری تقاضامیگردد به خاطر روح شهید فرخند غزل حسن زاده که مردم را به شورش تحریک یکرد محکمه شود همچنان ملا نیازی چلی ابلیس را عاجل از تلویزون ملی قطع دارید چرا این سفاک پلیدآرزو داشت به دستور بیگانه مردم را تحریک دارد در شهر حرج ومرج بر پا دارد شاید تعداد زیاد هم وطنان ما شهید میشدن شهر چور و چپاول تاراج میشد. دشمن از موقع استفاده کرده خسارات هنگفت مالی و جنایی ببار می آورد.

  ماوشما پف و لاف پولیس ملی را این ببرهای کاغذی را هم باین تجهیزات مدرن وسایط زره دیدم واقعآ خجالت آور است که محل حادثه دو صد متر از ولایت کابل فاصله ندارددر جهان عزت واعتبار و توانایی نیرو های امنیتی به صفر برابرشد چطور مردم به پلیس ترسو بذدل باور داشته باشد که از سایه خود می ترسد. حد اقل نیم ساعت این فرخنده عزیز از طرف بیت فر پلید پلیدان وحشی حیوان صفت با سنک و چوب مورد لت و کوپ بی رحمانه قرار میگیرد. پلیس نمونه تفنک ماشیندار و مخابره مدرن در دستش منتظره چه هستی وظیفه تو چیست خبری از پولیس کمکی نیست نفرین به کسیکه این قواندان امنیه کودن بیسواد کابل را مقرر کرده باید از مسلک پولیس اخراج و محکمه گرددهم چنین ملا داعش ابلیس وزیر اکبر خان تحت نظر امنیت ملی قرار گیرد از مسجد اخراج گردد مقامت محترم دقت کند این ار لان شده بود دمن در پلیس و دیکر نهاد ها دست بالا دارد باید جدی دقیق مه نبه خصوصا امنت ملی مووع را دقت و بررسی ند بالای پولیس تا زمانیکه عناصر کثیف و اجینت های همسایه مانند قوماندان امنه کابل و هم قطارانش پاک سازی نشود اعتمادکرد .نظر محمد

 • haji sabor

  ازمقامات محترم ریاست جمهوری تقاضامیگردد به خاطر روح شهید فرخند غزل حسن زاده معین اطلاعات کلتور که لیاقت کتابت را هم ندارد مردم را به شورش تحریک میکرد محکمه شود همچنان ملا نیازی چلی ابلیس را عاجل از تلویزون ملی برنامه وی قطع دارید چرا این سفاک پلیدآرزو داشت به دستور بیگانه مردم را تحریک دارد در شهر حرج ومرج بر پا دارد شاید تعداد زیاد هم وطنان ما شهید میشدند شهر چور و چپاول تاراج میشد. دشمن از موقع استفاده کرده خسارات هنگفت مالی و جنایی ببار می آورد.

  ماوشما پف و لاف پولیس ملی را این ببرهای کاغذی را هم باین تجهیزات مدرن وسایط زره دیدم واقعآ خجالت آور است که محل حادثه دو صد متر از ولایت کابل فاصله ندارددر جهان عزت واعتبار و توانایی نیرو های امنیتی به صفر برابرشد چطور مردم به پلیس ترسو بذدل باور داشته باشد که از سایه خود می ترسد. حد اقل نیم ساعت این فرخنده عزیز از طرف بیست نفر پلیدان وحشی حیوان صفت با سنک و چوب مورد لت و کوپ بی رحمانه قرار میگیردجسدش را آتش زدند پلیس نمونه تفنک ماشیندار و مخابره مدرن در دستش منتظره چه هستی وظیفه تو چیست لی واری ایستاده و هم خبری از پولیس کمکی نیست نفرین به کسیکه این قواندان امنیه کودن بیسواد کابل و کسی که این شخص مفسد راروی واسطه بازی و رشوت خوری مقرر کرده. بایدزیر محر داخله وی را از مسلک پولیس اخراج و محکمه وی را عرفی دارد.هم چنین ملا داعش ابلیس وزیر اکبر خان تحت نظر امنیت ملی قرار گیرد از مسجد اخراج گردد مقامت محترم دقت کند این کار پلان شده بود. دست های مغریضین دردستگاه پلیس و دیکر نهاد هاامنیتی است. باید جدی دقیق همه جانبه خصوصا امنیت ملی موضوع رابا دقت بررسی کند بالای پولیس تا زمانیکه عناصر کثیف و اجینت های همسایه مانند قوماندان امنیه کابل و هم قطارانش پاک سازی نشود اعتمادکردن مشکل است.

  گفته بزرگان خطاب بوزیر محترم داخله است.

  یک لحظه غفلت کردم ———یک عمر سرگردان گشتم

  قرار اخبار تاهید نشده اوباما به اشرف غنی گفت

  دوصد مرد جنگی ——- بی از سیصدو پنجاه ودو هزار

  شاید اوباما هم از برخورد وبی کفایتی پولیس کابل با فرخند شهید اندوهگین شده باشد. کنایه به عین و غین یاد آور شد. خدا کند عین و غن ما منظور اوباما را فهمیده باشند. نظر محمد

 • haji sabor

  این چلی ابله کودن ملا نیازی اگر کناه گار نیستی روی چه دلیل یک وکیل جور خود را پیدا کرده بنام فاتحه خانه پدر شهید فرخنده میرود در آنجا همرای وکیل بی منطق عکس های یادگاری میکند این چلی نیازی مانند سگ دیوانه ماده دهن خود پخ هم میکند. شما وطن داران عزیز خود قضاوت کنید در تمام ادیان اگر کسی به محفل سوگواری میرود بسیار مودب میباشد اظهار غم شریک میکند اما این چلی نا بخرد خلاف اسلامی وعنعات افغانی عکس های یاد گاری میگیرد پوز خند هم میکنددلالت به حماقت این چلی داعش میکند این کودن تلویزون را بند انداخته مردم ازین چه یادخواهد گرفت آداب معاشرت را هم نمی داند چه وقت در گدام زمان عکس یاد گاری بگیرد . باید هرچه زور غرض باز پررسی به دادگاه معرفی گردد دست وی از تلویون گرفته شود و یک ملا مسلمان عالم دین واقعی که اجینت نباشدکاری امامت مسجد وزیر اکبرخان پیش ببرد تا اولا وطندرست مطابق قانون اسلام تربیه شوند.آیا از کلتور افغانی و اسلامی خبر داری تو بی حیا کسی به فاتحه در جای میرود عکس یادگاری میگیرد باز پوز خندهم میکند لعنت خدابه تو تحریک کننده وحشی مردم را به خاطر کشتن فرخنده شهیدتشویق میکردی حال مجبور شدی به اثری فشار مردم تو حیوان صفت بی حیا یک وکیل هم مفکوره خود را پیدا کردی به عذر خواهی آوردی نفرین بتو پلید کثیف نیازی دین فروش پلید. حاجی نظر خان