فصل جدید همکاری‏های ناتو آغاز می‎شود

17 عقرب 1393/

دبیرکل جدید ناتو در سفرش به افغانستان و در دیدار با رهبران دولت وحدت ملی داکتر اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله از ادامۀ حمایت و کمک به افغانستان اطمینان داد. افغانستان و ناتو در ۳۱ دسمبر ۲۰۱۴ ماموریت کنونی را پایان می‌دهند و همکاری‌های جدید را زیر عنوان «حمایت قاطع» آغاز می‌کنند.
محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان روز پنجشنبه (۱۵ عقرب/ ۶ نوامبر) در یک کنفرانس مشترک با ینس ستولتنبرگ دبیرکل جدید ناتو گفت،mnandegar-3 این سازمان تمویل‌کننده اصلی نیروهای افغان به خصوص در پنج سال اخیر بوده است.
براساس توافق افغانستان و کشورهای عضو ناتو، ماموریت جنگی نیروهای این سازمان در آخر سال ۲۰۱۴ به پایان می رسد و نیروهای افغان به تنهایی مسوولیت تامین امنیت افغانستان و مبارزه با تروریسم را به عهده خواهند داشت.
اما غنی و ستولتنبرگ تأکید کردند که پایان ماموریت جنگی ناتو به معنای قطع روابط نخواهد بود بلکه ناتو در آموزش و تجهیز نیروهای افغانستان سهم خواهند گرفت. رییس جمهور غنی در یک کنفرانس خبری گفت: «امروز می‌خواهم از جناب سکرتر جنرال ابراز اطمینان کنم. هم برای این‌ها و هم برای تمام مردم ممالکی که در ناتو سهم گرفته اند، اطمینان بدهیم که در ۳۱ دسمبر سال جاری ماموریت گذشته ناتو به اختتام موفقانه می‌رسد. برای این‌ها و برای نیروهای افغان مبارک.»
راه طولانی مبارزه با تروریسم
کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ به رهبری ایالات متحده امریکا در مبارزه با تروریسم سهم گرفتند و سربازان شان را به افغانستان فرستادند. این نیروها در چوکات آیساف در سیزده سال گذشته مبارزه کردند و هزاران نظامی و غیرنظامی ناتو در جنگ افغانستان کشته و زخمی شدند.
دبیرکل جدید ناتو گفت ماموریت ناتو در یک دهه گذشته در افغانستان سبب شده تا افغانستان به یک کشور قوی تبدیل شود و تهدیدی از این کشور متوجه شهروندان کشورهای عضو ناتو نباشد.
دبیرکل ناتو با ورود به افغانستان از قطعات نظامی افغانستان دیدار کرده است. او گفت که نیروهای افغان آماده اند که از کشور شان به خوبی دفاع کنند. آقای ستولنبرگ گفت: «در پایان سال جاری نیروهای افغان مسوولیت کامل تامین امنیت کشور را به دوش خواهند گرفت. من اطمینان دارم که آن‌ها آماده این کار هستند.»
کشورهای عضو ناتو تعهد کرده اند که سالانه چهار میلیارد دالر برای نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد. در حال حاضر افغانستان خود توانایی تامین مصارف نیروهایش را ندارد.
تفاوت ماموریت جدید
افغانستان در سیزده سال گذشته با همکاری ناتو به پیشرفت های چشم گیری نایل آمده است. این دست آوردها در عرصه های تامین حقوق بشر، حقوق زنان و دسترسی به تعلیم محسوس است،اما ناامنی به عنوان یک چالش هنوز باقیست و پروسه صلح در افغانستان کامیاب نشده است.
رییس جمهور غنی در این کنفرانس در مورد تفاوت ماموریت پیشین با ماموریت جدید ناتو چنین گفت: «فرق در این است که در این پروگرام این ها [ناتو] ممد خواهند بود تا در تقویت، تعلیم و امکانات همراه ما کمک کنند. فعلاً تعهدات واضح در این بخش وجود دارد، مشترکا ما تفصیلات را باهم عملی خواهیم کرد و به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.»
براساس توافق بین افغانستان و ناتو، نیروهای عضو این سازمان با پایان سال ۲۰۱۴ حق استفاده از تفنگ در داخل افغانستان را نخواهند داشت مگر این که نیروهای افغان خواهان چنین کمکی شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.