فعالان مدنی کندز: کندز در وضعیت بحرانی قرار دارد

۱۸ ثور ۱۳۹۶

شماری از فعالان مدنی و باشنده‌گان کندز با بحرانی خواندن وضعیت امنیتی این ولایت، هُشدار دادند که اگر حکومت به‌ولایت‌های شمال و شمال شرق به‌ویژه کندزتوجه‌ جدی نکند، این ولایت برای سومین بار به‌دست طالبان سقوط خواهد کرد.
فیض فرهمند فعال مدنی کندز دیروز، یک‌شنبه در یک نشست خبری ابراز گفت که وضعیت امنیتی ولایت‌های شمال و شمال شرق کشور نگران کننده‌است و اگر حکومت MANDEGARبه‌این ولایت توجه جدی نکند، این ولایت برای سومین بار به‌دست طالبان سقوط خواهد کرد.
آقای فیض اشاره کرد که جدا از ولسوالی قلعه‌ذال که دو روز پیش به‌دست طالبان سقوط کرد؛ چند ولسوالی دیگر نیز در معرض خطر شدید تهدیدات امنیتی قرار دارد.
این فعال مدنی حکومت را به‌سهل انگاری متهم کرد و افزود که سران حکومت مرکزی به‌جای اینکه به‌فکر تامین امنیت باشند؛ بیشتر به‌فکر منافع شخصی خود هستند.
او اضافه کرد که در صورت ادامه این وضعیت ‌نه‌تنها کندز بلکه اکثر ولایات به‌زودی به‌دست دشمن سقوط خواهد کرد.
فعالان مدنی در حالی از بدتر شدن وضعیت امنیتی کندز هُشدار می‌دهند که روز گذشته برای چندمین بار ولسوالی قلعه‌زال به‌دست طالبان سقوط کرد.
فعالان مدنی هم‌چنان حکومت محلی کندز را متهم به‌کتمان حقایق کرده یادآور شدند که حکومت محلی گزارش‌های نادرست به‌حکومت مرکزی ارایه می‌کند.
فیض فرهمند در این مورد گفت به جز چهار دروازه دفتر ولایت کندز دیگر ساحه‌یی امن برای حکومت‌داران محلی وجود ندارد؛ اما حکومت محلی از استقرار امنیت به‌حکومت مرکزی خبر داده‌است.
او با بیان‌اینکه حکومت وحدت ملی به سوی بحران در حرکت است علاوه کرد که ما از سازمان ملل متحد می‌خواهیم که در جنگ ناتمام امریکا و سوریه مداخله کنند تا آنان افغانستان را میدان رقابت خویش قرار ندهند.
فعالان مدنی کندز تاکید کردند که حکومت امریکا باید از سیاست دوگانه در قبال افغانستان خود داری کند.
تامین امنیت، پایان کشمکش‌های داخلی، تامین امنیت شاهراه‌ها و تامین عدالت سراسری از دیگر خواست‌های فعالان مدنی کندز از حکومت وحدت ملی می‌باشد.
نوریه نضهت نادری دیگر فعال مدنی کندز با انتقاد از سران حکومت وحدت ملی اظهار داشت: سران حکومت وحدت ملی در فکر حذف اقوام و افراد هستند.
او علاوه کرد که این سیاست سران حکومت جز تروریسم پروری و قتل و کشتار نتیجه‌ی دیگری در برندارد.
بانو نادری اشاره کرد که ولایت‌های شمال به‌ویژه کندز و بدخشان در خون غرق هستند، اما سران حکومت مصروف کشمکش‌های داخلی اند.
او اضافه کرد که تجهیزات نظامی به دلیل ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی هدر می‌رود و سربازان با دست خالی در سنگرها مشغول دفاع ازخاک و ناموس ما می‌باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.