فعالیت‌های بازرگانی افغانستانی‌ها در کانادا گسترش می‌یابد

گزارشگر:برشنانظری- تورانتو ۶ ثور ۱۳۹۶

هم‌زمان باافزایش فعالیت‌های بازرگانی شهروندان افغانستان در کانادا و علاقه‌مندی روز افزون برای ایجاد تجارت‌های کوچک و متوسط، اتحادیه تاجران افغان – کانادا می‌گوید که با راه‌اندازی بحث‌های تجارتی و تشویق فعالیت‌های افغانستانی‌ها تلاش می‌کند تا زمینه‌های بهتر سرمایه‌گذاری را برای آن عده از بازرگانان افغانستان که تازه وارد عرصه بازار تجارت در کانادا می‌شوند، فراهم کند.
شهر تورانتو در کانادا به تازه‌گی میزبان یک بحث جالب و در عین حال، تشویق کننده‌یی بود که در آن ده‌ها تن از بازرگانان افغانستان و شماری از کانادایی‌ها نیز در آن حضور یافته بودند. در این بحث که در انجمن جاپان – کانادا راه‌اندازی شده بود، در مورد شیوه‌های متعدد سرمایه‌گذاری و تعقیب راه‌هایی که بتواند به گسترش و رونق تجارت و سرمایه‌گذاری شهروندان افغانستان منجر شود، بحث صورت گرفت.
عزیز امیری رییس اتحادیه تاجران افغان – کانادا گفت که گردهم‌آیی تاجران افغانستان و اشتراک آنان در این بحث، نویدی برای آینده تجارت و فعالیت‌های بازرگانی افغانستانی در کانادا خواهد بود. او در ادامه گفت: “ما تلاش می‌کنیم برای فعالیت‌های تجارتی شهروندان افغانستان در کانادا زمینه‌های بهتری فراهم گردد و درعین حال آن عده از جوانانی را که علاقمند فعالیت های تجارتی در این کشور باشد، رهنمایی کنیم”.
فعالیت‌های بازرگانی شهروندان افغانستان در کانادا در جریان بیشتر از ده سال گذشته به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است. شرکت‌های بازرگانی، سوپر مارکیت‌ها و حتا کمپنی‌های متعددی که در زمینه‌های بیمه و واردات امتعه از خارج بویژه از داخل افغانستان، کار می‌کنند، افزایش چشم‌گیری یافته است.
درحال حاضر شمار قابل ملاحظه‌یی از بازرگانان افغانستان، برخی از اقلام از جمله میوه‌های خشک و قالین‌های دست بافت افغانستانی را از داخل افغانستان وارد می‌کنند.
علی غفوری یکی از جوانان افغانستان است که در فعالیت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری سهم شایسته‌یی داشته است.
او به عنوان اساس‌گذار چهار شرکت بازرگانی موفق در کانادا شناخته می‌شود. او نیز یکی از سخنرانان این محفل بود که نقظه نظرات خود را پیرامون فعالیت‌های بازرگانی و موفقیت در راستای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، ابراز کرد.
به نظر او: “آینده فعالیت‌های بازرگانی در کانادا با توجه به زمینه‌های رشد تجارت و افزایش فعالیت‌های جوانان و سایر کسانی که از پیش فعالیت‌های تجارتی داشته اند، روشن و امیدوار کننده است”.
به گفتۀ آقای صابر فرمند معاون اتحادیه تاجران افغان – کانادا، این اتحادیه از حدود ده سال به این طرف فعالیت‌های خود را آغاز کرده است و به عنوان مرکز تجمع بازرگانان افغانستانی و محل تبادل نظر در زمینه بهبود فعالیت‌های تجارتی و همچنان جلب سرمایه‌گذاران برای فعالیت‌های تجارتی در داخل افغانستان به شمار می‌رود.
جمشید حسینی رییس و موسس مرکز تجارتی (Business Point) در کانادا به این نظر است که در کشوری مانند کانادا، زمینه فعالیت‌های تجارت فراوان است و با مطالعه در خصوص فعالیت‌های تجارتی و همچنان تشخیص اولویت‌ها، می‌توان تجارت و فعالیت‌های تجارتی موفقی را ارایه کرد.
شمار زیادی از شهروندان افغانستان که فعالیت‌های تجارتی را در کانادا آغاز کرده اند، معلومات کافی و یا آموزش‌های مسلکی در این بخش ندارند. اما اتحادیه تاجران افغان – کانادا به عنوان مرکز معتبر انسجام امور تجارتی افغانستانی‌ها، هر از چند گاهی برنامه‌های آموزشی را نیز برای آشنایی تاجران و سرمایه‌داران با بخش‌های تجارتی و سرمایه‌گذاری کانادا، راه‌اندازی می‌کند.
سامعه اصیل، یکی از اشتراک کننده‌گان نشست اخیر این اتحادیه می‌گوید که او علاقه‌دار تا چیزهای بیشتری با استفاده از تجربه‌های تاجران در کانادا بیاموزد. او می‌گوید: “این اولین باری بود که در گردهم‌آیی اتحادیه تاجران افغانستان در کانادا اشتراک کردم، بحث‌هایی که در این جا صورت گرفت، خیلی مفید بود و برایم مانند یک گنج ارزش دارد”.
شهروندان افغانستان از حدود سی سال به این طرف در شهرهای مختلف کانادا بویژه در تورانتو زنده‌گی می‌کنند. اما تحولات تازه در افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان فرصت‌های جدیدی از فعالیت‌های تجارتی را برای آنان در کانادا نیز مساعد ساخته است. در این جریان ارتباط تاجران افغانستانی در کانادا با شرکت‌ها و تاجران در داخل افغانستان افزایش چشم‌گیری یافته و باعث جلب توجه کانادایی‌ها نیز گردیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.