فعالیت غیرقانونی ده‌ها شفاخانۀ خصوصی در کشور

گزارشگر:چهار شنبه 23 حوت 1396 ۲۲ حوت ۱۳۹۶

وزیر صحت عامه کشور می‌گوید که ده‌ها شفاخانه خصوصی به کمک زورمندان به فعالیت‌شان ادامه داده و هیچ توجهی به هشدارهای این وزارت نمی‌کنند.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه، روز سه‌شنبه (۲۲ حوت) طی یک نشست خبری در کابل از فعالیت غیر قانونی شماری از شفاخانه‌های mandegar-3خصوصی به کمک زورمندان خبر داد.
آقای فیروز هرچند که شمار دقیق این شفاخانه‌ها را مشخص نکرد اما بیان داشت که این شفاخانه‌ها در کابل و ولایات به کمک زورمندان به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند.
وزیر صحت عامه افزود که این شفاخانه‌ها از سوی وزارت صحت عامه هشداریه دریافت کرده‌اند و حتی دروازه‌های شان برای چند روز مسدود شده اند اما این شفاخانه‌ها به کمک زورمندان فعالیت خودشان را از سر گرفته اند.
وی هشدار داد که وزارت صحت عامه برای جلوگیری از فعالیت غیر قانونی این شفاخانه‌ها، شهرت آن‌ها را از طریق رسانه‌ها منتشر کرده و مسوولین آنان را به پولیس معرفی خواهد کرد.
آقای فیروز همچنان از فعالیت غیر معیاری دواخانه‌ها انتقاد کرده بیان داشت که در حال حاضر بیش از ده هزار دواخانه بدون داشتن معیارهای قبول شده در سطح افغانستان فعالیت می کنند.
وی که نبود فارمیسسیت، نبود افراد مسلکی و نداشتن محیط معیاری برای ذخیره ادویه را مشکلات اصلی این دواخانه‌ها خوانده گفت، که هم اکنون از میان حدود ۱۴ هزار دواخانه تنها ۴ هزار فعالیت معیاری دارند و متباقی که غالبا در محلات و روستاها فعال اند این معیارها را ندارند.
آقای فیروز هرچند که مسدود ساختن دواخانه های غیر معیاری را غیر عملی دانست، اما بیان داشت که این وزارت برای معیاری ساختن این دواخانه‌ها برنامه‌های بزرگی را روی دست گرفته است.
به گفته وی، براساس پلان این وزارت برای معیاری ساختن دوخانه‌ها درسطح کشور قرار است تعداد ۱۶ زنجیره دواخانه ای که هرکدام بیش از یک هزار باب دواخانه را زیر پوشش می‌گیرد، ایجاد گردد.
طی این برنامه دواخانه ها با تکمیل مواردی چون داشتن (فارمسیست، تابلو، محیط مناسب، یخچال برای ذخیره سازی ادویه، تشخیص نرخ ادویه، محل بود باش پایواز و…) اجازه فعالیت یافته و از این طریق زیر کنترول وزارت صحت عامه قرار خواهند گرفت.
وزیر صحت عامه در ادامه از ایجاد یک اداره مستقل برای کنترول کلینک‌ها، دواخانه‌ها و شفاخانه‌های خصوصی خبر داده، تصریح کرد که این اداره خدمات صحی از طریق مراکز صحی را معیاری و قانون مند خواهد ساخت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.