فــیفا: ۴۲ درصد محلات در مناطقی باز می‎‏شود که صندوق‎‏ها غیرقانونی پر شده بود

گزارشگر:5 جوزا 1393 ۴ جوزا ۱۳۹۳

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) که انتخابات ۱۶ حمل را نظارت کرده، می‌گوید ۴۲ درصد از محلات رای دهی که قرار است جدیداً ایجاد گردد، در مناطقی است که در دور اول صندوق‌ها به صورت غیرقانونی پر شده بودند.
مسوولان این نهاد ناظر انتخاباتی روز یک شنبه (۴ جوزا/ ۲۵ می) با نشر گزارشی گفتند در انتخابات ۱۶ حمل در همین مناطق به ناظران و مشاهدان اجازه نظارت از روند انتخابات داده نشده است. کمیسیون انتخابات گفته است که ۳۵۰۰ محل جدید رای دهی در دور دوم انتخابات ایجاد می‌شود.mnandegar-3
فهیم نعیمی، سخنگوی «فیفا» در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «ما در روز انتخابات دیدیم که حتی پیش از چاشت هم بعضی صندوق‌ها پر شده بود و برگه‌ها ختم شده بود. مشاهدات ما نشان می‌دهد که محلات معیاری و هم گون نبودند.»
براساس یافته‌های این نهاد، در برخی مناطق مردم به دلیل کمبود ورق های رای دهی از رای دهی محروم شدند، در حالی که در برخی مناطق، دلیل اصلی کمبود ورق رای دهی، پرشدن غیرقانونی صندوق ها بوده است.
آمادگی نهادهای امنیتی به تامین امنیت دور دوم انتخابات
آقای نعیمی گفت که براساس تحلیل «فیفا»، در ۴۲ درصد مناطقی که قرار است محلات رای دهی اضافی ایجاد شود، مشکل جدی وجود داشته است: «پس از تحلیلی که انجام شد، از ۲۵۱۸ محل افزوده شده، ۲۵۱ محل (۴۲ درصد) را متوجه شدیم که این محلات در مراکزی در نظر گرفته شده که در گذشته در آن جا مشکلاتی وجود داشته است.»
اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که براساس تقاضای مردم ۳۵۰۰ محل جدید رای دهی ایجاد می شوند و هدف اصلی این افزایش، محروم نشدن مردم از رای دهی می باشد.
یوسف نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت ادعای ممانعت از ورود ناظران در مراکز انتخاباتی نیز درست نیست: «فکر نمی‌کنم که هیچ محدودیتی برای اشتراک آن‌ها در کمیسیون باشد. چرا که تمام کارهای کمیسیون باید شفاف باشد و پوشیده و پنهان نباشد. به آن ها همیشه اجازه داده شده تا از تمام پروسه از نزدیک نظارت کنند.»
«فیفا» همچنین دریافته است که در ۷۷۹ محل رای دهی ورق های رای تمام شده و مردم از رای دهی محروم شده اند. این نهاد از کمیسیون انتخابات خواست تا در دور دوم محلات رای دهی را طوری تنظیم کند که مردم از رای دهی محروم نشوند.
سخنگوی «فیفا» گفت که مشاهدان این نهاد نیز در برخی از محلات از نظارت محروم شده اند: «به مشاهدین فیفا اجازه ورود به محل ها داده نشده بود. ۵۱۸ محل به صورت غیرقانونی پر شده بود. ما دریافتیم که در ۷۷ محل اتمام برگه های رای دهی و پر شدن صندوق ها با هم ربط داشته و این دو اتفاق در عین محل رخ داده است.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.