فهرست اعضای حزب اسلامی برای شمولیت در نهادهای امنیتی رد شد

۲۴ ثور ۱۳۹۶

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با انتشار بیانیه‌یی از معرفی حدود چهار هزار نفر از اعضای این حزب به وزارت دفاع افغانستان برای پیوستن به ارتش و نهادهای امنیتی افغانستان خبر داده است.
اما مسوول دبیرخانۀ کمیسیون توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی می‌گوید که فهرست فرستاده شده توسط حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بنابر مشکلات فنی رد شده است.
MANDEGARبا وجود تنش‌های اخیر و اتهامات منتقدان محمداشرف‌غنی مبنی بر تلاش برای سیاسی کردن نیروهای امنیتی افغانستان، سخنگوی حزب اسلامی از معرفی هزاران عضو این گروه به وزارت دفاع افغانستان برای استخدام در نهادهای امنیتی خبر داده است.
حزب اسلامی مدعی شده که براساس توافق‌نامۀ صلح با دولت افغانستان، اعضای این حزب که پیشینۀ نظامی دارند در نیروهای امنیتی و دفاعی جذب می‌شوند.
قریب‌الرحمان سعید سخنگوی حزب اسلامی می‌گوید که فهرست سه هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار نفر از اعضای حزب اسلامی که برخی از آنان پیش از این در بخش نظامی فعالیت داشته‌اند به وزارت دفاع افغانستان داده شده است.
سخنگوی آقای حکمتیار می‌گوید: برخی از این نیروها به کار گماشته و برخی هم که به سن بازنشسته‌گی نزدیک هستند از امتیازات بازنشسته‌گی بهره‌مند خواهند شد.
به گفتۀ‌ سخنگوی حزب اسلامی، اعضای پیشنهاد شده در فهرست آموزش دیده و حرفه‌یی هستند، زیرا در گذشته در نهادهای امنیتی مشغول به کار بوده‌اند که پس از آغاز جنگ علیه حکومت کمونیستی وقت  وظایف خود را ترک کرده‌اند.
از سویی هم، امین‌کریم عضو ارشد حزب اسلامی قبل از این نیز گفته بود که این حزب در مرحلۀ نخست فهرست ۱۰۰ نفره از اعضای حزب اسلامی را که ۵۰ نفر از آنان در گذشته دارای سمت‌های عالی‌رتبه در نهادهای امنیتی بوده‌اند را به وزارت دفاع افغانستان داده است.
احمد فرزان مسوول دبیرخانۀ اجرایی روند توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می‌گوید: این فهرست به دلیل عدم جزییات کافی مسترد شده است و حزب اسلامی مکلف است تا دربارۀ افراد پیشنهاد شده جزییات ارایه کند و این افراد باید دارای شناس‌نامه به منظور تثبیت هویت باشند.
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که در رابطه با فهرست چهار هزار نفری اطلاعی ندارد، اما هر کسی که شهروند افغانستان باشد و شرایط استخدام در ارتش را داشته باشد می‌تواند برای استخدام درخواست دهد.
او تاکید کرد که مطابق با قانون اساسی تمام افرادی که به استخدام ارتش درمی‌آیند نباید عضو احزاب سیاسی باشند و یا از احزاب سیاسی که عضویت دارند باید استعفا دهند.
این در حالی‌ست که ادغام نیروهای حزب اسلامی در نیروهای امنیتی افغانستان نگرانی‌های گسترده‌ برخی از نمانیده‌گان، احزاب و جریان‌های سیاسی را برانگیخته است.
در حالی منتقدان، رییس حکومت وحدت ملی را متهم به سیاسی ساختن نیروهای امنیتی افغانستان می‌کنند که جامعه جهانی و کارشناسان بارها دربارۀ سیاسی و جناحی شدن نیروهای امنیتی هُشدار داده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.