فهرست دارایی رییس جمهور غنی اعلام شد

دوشنبه 9 قوس 1394/

mandegar-3اداره عالی مبارزه با فساد اداری فهرست دارایی‌های محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری افغانستان، را نشر و اعلام‌ کرده که آقای غنی و رولا غنی، همسر او، ۳۲۰ میلیون افغانی (حدود ۴.۷ میلیون دالر) دارایی منقول دارند که از فروش جایداد (اموال) اجدادیشان در لبنان و امریکا بدست آورده‌اند.
بیشتر دارایی آقای غنی و رولا غنی براساس اطلاعات ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان، مشترک است. زیورآلات به خانم رولا تعلق دارد که توسط پدرش در سال ۱۹۷۰ به وی هدیه داده شده و ارزش کنونی آن بالغ بر ۳.۱ میلیون افغانی (بیش از ۴۶ هزار دالر) می‌شود.
علاوه برآن یک منزل به مساحت ۴ جریب و ۳۰۰ متر در منطقه دارالامان در غرب کابل به نام آقای غنی ثبت شده که خودش از فردی بنام عین‌الدین در سال ۱۳۸۲ به قیمت ۲۵ میلیون افغانی(حدود ۳۷۳ هزار دالر) خریده که ارزش کنونی آن به ۳۵۰ میلیون افغانی (۵.۲۲ میلیون دالر) افزایش یافته است. این پول از فروش جایداد او در امریکا تامین شده است.
خانم غنی نیز یک آپارتمان در واشنگتن دارد که ارزش آن ۲۲ میلیون افغانی ( حدود ۳۲۸ هزار دالر) است و پول آن از حقوق بازنشستگی‌اش تامین شده‌ است.
آقای غنی از سال ۱۳۸۵ رییس نهاد مدیریت دولت در امریکا بوده که ماهانه ۱.۲ میلیون افغانی (حدود ۱۸ هزار دالر) حقوق دریافت می‌کرده است. او از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۳ رییس کمیسیون انتقال امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان بوده، که به صورت افتخاری کار می‌کرده و حقوقی دریافت نکرده‌ است.
آقای غنی و خانمش بیش از ۷۱ هزار دالر سرمایه نقد در بانک دارند که از حقوق بازنشستگی و کرایه آپارتمانشان در امریکا جمع‌آوری کرده‌اند.
رییس جمهوری افغانستان ۸ موتر شخصی دارد که قیمت آنها به بیش از ۱۰۲ میلیون افغانی (بیش از ۱.۵ میلیون دالر) می‌رسد.
آقای غنی و خانم رولا ۷ هزار جلد کتاب دارند که در کابل و بیروت ،پایتخت لبنان، نگهداری می‌شوند. ارزش این کتابها ۱.۲ میلیون افغانی (حدود ۱۸ هزار دالر) ذکر شده که از حقوق خودشان در مدت ۴۰ سال گذشته خریداری کرده‌اند.
آقای غنی ۱۲۲۰ جریب زمین و باغ در کابل و ولایت لوگر در جنوب کابل دارد که از پدرش به ارث مانده‌است. خانم رولا نیز ۶۰ جریب باغ در لبنان دارد که میان او و دو برادر و خواهرش مشترک است. قیمت این جایدادها نیز بین ۳۲۰ (بیش از ۴.۷ میلیون دالر) الی ۶۴۰ میلیون افغانی ( بیش از ۹.۵ میلیوان دالر) اعلام شده‌است.
آقای غنی عضو شرکت تحقیقاتی در امریکا است که ۴.۵ میلیون افغانی (بیش از ۶۷ هزار دالر) در آن سهم دارد.
رییس جمهوری افغانستان ماهانه ۲۶۶ هزار افغانی (حدود چهار هزار دالر) حقوق بازنشستگی خود را از بانک جهانی می‌گیرد. ۴۸۷ هزار افغانی (بیش از هفت هزار دالر) نیز از دولت افغانستان حقوق دریافت می‌کند. خانم رولا غنی نیز ۱۶۵ هزار افغانی (بیش از ۲۴۰۰ دالر) ماهانه از کرایه آپارتمانش در امریکا بدست می‌آورد.
آقای غنی و رولا در سال ۱۳۸۵ مبلغ ۱۶ میلیون افغانی (بیش از ۲۳۸ هزار دالر) از یک بانک امریکایی برای خرید آپارتمان وام دریافت کرده‌اند که تاکنون ۳.۸ میلیون افغانی (بیش از ۵۶ هزار دالر) آن باقی مانده‌ است.
رییس جمهور و خانمش برای حفظ و نگهداری خانه دارالامان کابل ماهانه ۱۳۰ هزار افغانی (حدود دو هزار دالر) مصرف می‌کنند.
اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان از مردم خواسته که اگر او دارایی دارد که ثبت نشده، به این نهاد اطلاع دهند.
این اطلاعات در روزنامه دولتی انیس روز دوشنبه، ۲ قوس منتشر شده و براساس اعلام این روزنامه قرار است که دارایی‌های تمام مقامات ارشد دولت وحدت ملی نشر شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.