فیفا: چاپ ۱۸ میلیون برچسب انتخاباتی پرسش‌برانگیز است

گزارشگر:دو شنبه 14 جوزا 1397 ۱۳ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)، چاپ ۱۸ میلیون برچسب انتخاباتی برای ۷ میلیون رای دهنده را سوال برانگیز خوانده و می‌گوید که احتمال می‌رود که چاپ ۱۱ میلیون برچسب اضافی برای تقلب گسترده انتخاباتی صورت گرفته باشد.
به تازگی گزارش‌هایی به نشر رسید که کمیسیون انتخابات برای ۵ الی ۷ میلیون رای دهنده، ۱۸ میلیون برچسب انتخاباتی چاپ کرده است.
چاپ ۱۸ میلیون برچسب انتخاباتی برای ۵ تا ۷ میلیون رای دهنده نگرانی‌هایی را به وجود آورده که گویا برای تقلب گسترده انتخاباتی زمینه سازی می‌شود.
یوسف رشید رییس اجرایی فیفا در این باره به خبرگزاری جمهور گفت:» چاپ ۱۸ میلیون برچسب انتخاباتی برای ۷ میلیون رای دهنده برای ما یک رقم پرسش بر انگیز است.»
آقای رشید بیان داشت:»کمیسیون انتخابات اگر برای ۹ میلیون رای دهنده آمادگی گرفته بود چرا ۱۸ میلیون چاپ شده است. رقم احتیاطی می‌تواند ۱ میلیون در نظر گرفته شود.»
وی افزود:» چاپ این میزان برچسب از سوی کمیسیون انتخابات می‌تواند بخاطر عدم مطالعه، بی برنامه بودن و یا درک نادرست از اوضاع کشور باشد اما احتمال هم می‌رود که چاپ این میزان برچسب اضافی به صورت عمدی و برای یک تقلب گسترده صورت گرفته باشد. حالا امکان سوء استفاده از این برچسب‌ها به هر حالت ممکن وجود دارد.»
رییس اجرایی فیفا بیان داشت که کمیسیون انتخابات باید از میزان دقیق ارسال برچسب‌ها به مراکز ثبت نام رای دهندگان به مردم حساب بدهد. تمام اطلاعات انتخاباتی باید براساس مسایل عینی باشد و کمتر به احتمالات توجه صورت بگیرد.
آقای رشید افزود:» کمیسیون انتخابات با درک وضعیت کشور و آسیب پذیری آن در برابر تقلب‌های انتخاباتی، باید دقیق‌تر آمادگی می‌گرفت.»
در همین حال کمیسیون انتخابات، اعلام کرده است که تاکنون ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در روند ثبت نام رای دهندگان ثبت نام کرده اند.
رییس اجرایی فیفا در این باره گفت:» ارقامی که امروز از سوی کمیسیون انتخابات برای مردم ادعا شده مبنی بر اینکه حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار رای دهنده ثبت نام کرده اند باید ثابت شود زیرا مبهم ماندن ثبوت آن می‌تواند زمینه ساز تقلب های انتخاباتی شود.»
امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی کشور چندی پیش گفته بود که آماری که کمیسیون از شمار ثبت نام کنندگان ارایه می‌کند، «دروغین» است.آقای صالح گفته بود که کمیسیون آمار ثبت نام کنندگان را برای تقلب در انتخابات آینده دستکاری می‌کند.
رییس فیفا از کمیسیون انتخابات خواست که به طرف اعتماد سازی مردم قدم بگذارد تا مردم به انتخابات پیش رو باورمند شوند.
در همین حال ارگ ریاست جمهوری فهرست نامزدان پیشنهادی کمیسیون انتخابات برای پست دبیرخانه این کمیسیون را نپذیرفته و خواستار معرفی نامزدان بیشتری برای این پست شده است.
آقای رشید در این باره گفت که کمیسیون انتخابات هرچه زودتر رییس دبیرخانه کمیسیون را معرفی کند و نیز با حکومت رابطه ای شفاف برقرار کند.
وی در ادامه رد شدن فهرست نامزدان پیشنهادی کمیسیون انتخابات را از سوی حکومت، دخالت رهبران حکومت در انتخابات پیشرو توصیف کرده بیان داشت: «رد شدن فهرست دارالانشاء کمیسیون انتخابات بخاطر اختلاف میان رهبران حکومت بر سر آن است که هر کدام می‌خواهند فرد مورد نظر خود را در این پست بگمارد.»
رییس اجرایی فیفا تاکید کرد که برخورد حکومت با مسایل انتخاباتی نشان می‌دهد که رهبران حکومت به دنبال تقلب گسترده در انتخابات پیشرو هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.