فیفا: کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آماده‌گی ندارد

گزارشگر:سه شنبه 22 عقرب 1397 ۲۱ عقرب ۱۳۹۷

mandegarموسسه انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان(فیفا) مدعی است که کمیسیون انتخابات آماده‌گی لازم برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روی دست نگرفته است.
یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا دیروز دوشنبه، ۲۱عقرب در یک نشست خبری در کابل از نبود آماده‌گی‌های کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری انتقاد کرد.
آقای رشید گفت: کمیسیون انتخابات با آنکه زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش از این مشخص کرده است، آماده‌گی برای برگزاری این انتخابات را روی دست نگرفته است.
او گفت که تاکنون این کمیسیون روی چگونگی برگزاری چندین پروسۀ انتخاباتی که در پیش است، تصمیم مشخص و درستی اتخاذ نکرده که این مسأله نگرانی از بروزچالش‌ها در جریان این پروسه‌ها و احتمال تأخیر در انتخابات ریاست‌جمهوری را افزایش داده است.
آقای رشید با اشاره به چالش‌ها، تخطی‌ها و تقلب‌هایی که در جریان انتخابات پارلمانی صورت گرفت، بیان داشت که کمیسیون می‌بایست یک پروسه اصلاحی که در چارچوب آن نواقص و کاستی‌های گذشته برطرف شده و از عدم بروز این چالش‌ها در انتخابات‌های بعدی به مردم اطمینان دهد را روی دست می‌گرفت.
اما به گفتۀ او: کمیسیون انتخابات با وجود در پیش داشتن چندین پروسه انتخاباتی که مسوولیت‌های سنگین را متوجه کمیسیون می‌کند، دربخش‌های یاد شده توجهی به خرج نداده و با بی‌تفاوتی برخورد می‌کند.
او همچنان مدعی شد که هم اکنون اعضا و مسوولان محلی کمیسیون انتخابات در ولایت شدیداً زیر نفوذ و فشار گروه‌های سیاسی و زورمندان محلی قرار دارند و ممکن است در این جریان زمینه فساد و آسیب دیدن پروسۀ انتخابات مساعد شود، اما کمیسیون جهت جلوگیری از نفوذ زورمندان هیچ تدبیری ندارد.
او تغییر و تبدیل برخی اعضای ولایتی و مرکزی کمیسیون و جابه‌جاشدن آنها را که به گفتۀ او، این اواخر صورت گرفته را نیز در یک مقطع خاص انتخاباتی پرسش برانگیز و مایه نگرانی از بروز تقلب خوانده از کمیسیون خواهان وضاحت شد.
به گفتۀ آقای رشید، به رغم تغییر و تبدیل‌های پرسش برانگیز، اعتراضات کاندیدان در برخی ولایات مبنی بر دست کاری آرا از سوی اعضای کمیسیون، کمره‌های محافظتی سالون‌های نگه‌داری آرای انتخابات وجود ندارد و این مسأله احتمال دستکاری و تقلب را در این بخشی پروسه نیز افزایش داده است.
آقای رشید استفاده از دستگاه بایومتریک در انتخابات را نیز میکانیسمی خواند که در جاهایی که مورد استفاده قرار گرفته، توانسته تکرار رأی را تشخیص دهد اما از کسر آرای تقلبی به نفع کاندیدان مشخص عاجز بوده است، به بیان وی دستگاه بایومتریک اصل عادلانه بودن انتخابات را تضمین نمی‌کند.
رییس اجرایی فیفا خواستار پاسخ‌گویی کمیسیون انتخابات به تمام انتقادها و ادعاهای که از سوی نامزدان و ناظران مبنی بر بروز تخطی و تقلب در جریان انتخابات مطرح می‌شود شده و از این نهاد خواست که تدابیر جدی در روند جمع‌بندی آرای برای جلوگیری از دستکاری و تقلب روی دست بگیرد.
پیش از این شماری زیادی از نامزدان انتخابات از ولایت‌های کابل، پکتیا، بغلان و قندوز ادعای تقلب‌های گسترده در روند انتخابات پارلمانی را مطرح کرده و مدعی شدند که آرای انتخابات پس از شمارش درغیاب ناظران به نفع کاندیدان مشخص دستکاری شده اند.
کمیسیون بخشی از این تخطی‌ها را پذیرفته و شماری از کارمندان کمیسیون انتخابات در ولایت پکتیا را به دادستانی معرفی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.