قاضی حسین احمد به کرزی: حاضرم میان‌تان میانجیگری کنم

۱۵ عقرب ۱۳۹۱

قاضی حسین احمد، رهبر پیشین جماعت اسلامی پاکستان و از شخصیت‌های سیاسی با نفوذ در این کشور با ارسال نامه‌یی به حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفته که حاضر است میان حکومت افغانستان و مخالفان مسلح اش میانجی‌گری کند.
این نامه در پاسخ به نامه‌های آقای کرزی که در آنها از رهبران پاکستان خواسته شده بود در زمینه تامین امنیت در افغانستان همکاری جدی کنند، فرستاده شده است.
در پی حمله طالبان پاکستانی به ملالی یوسفزی، یک دانش‌آموز کودک در این کشور، آقای کرزی با فرستادن ده نامه به رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان، از آنها خواست برای ایجاد یک آینده خوب برای شهروندان هردو کشور تلاش کنند.
او این نامه‌ها را به صورت جداگانه به آدرسهای آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان، راجا پرویز اشرف نخست وزیر، نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ، قاضی حسین احمد رهبر پیشین حزب جماعت اسلامی، عمران خان رهبر حزب انصاف، محمود خان اچگزی رهبر حزب پشتونخواه، اسفندیار ولی رهبر حزب عوامی ملی، مولانا فضل الرحمن رهبر جمعیت علمای اسلام و چند تن دیگر فرستاده است.
قاضی حسین احمد در گفت‌وگویی با بی بی سی تاکید کرده که با تمامی گروه‌های مجاهدین سابق، حکومت افغانستان و مخالفان مسلحش چون طالبان و حزب اسلامی روابط نزدیک دارد.
او گفت:» در پاکستان، من با افرادی که در مسایل افغانستان دخیل هستند، چه در حکومت و چه در اپوزیسیون رابطه دارم. همچنین در افغانستان رابطه من هم با افراد در داخل حکومت و هم در بین مخالفان خوب است که طالبان و حزب اسلامی هم شامل آنها است. بر اساس این روابط من می‌توانم یک نقش میانجیگر را بازی کنم. از این رو من به حامد کرزی پیشنهاد کردم که جرگه یی بوجود بیاید که در آن طالبان و حزب اسلامی شامل باشند. این برای وحدت همه افغان‌ها بسیار ضروری است. ما می‌توانیم هم به آنها کمک کنیم و هم برای گفت‌وگو.»
قاضی حسین احمد همچنین بر ایجاد وحدت میان گروه های مختلف افغانستان تاکید کرده و می‌گوید به حامد کرزی گفته که ایجاد وحدت میان افغانها به ویژه پس از خروج نیروهای ایتلاف بین المللی ضروری است.
آقای حسین احمد گفت:»من از طریق سفارتخانه افغانستان به کرزی صاحب نامه فرستادم و در آن پیشنهاد کردم که خواهش ما این است که افغانها همه یک جا شوند. اتحاد در بین افغان ها پس از خروج نیروهای بیرونی نیز ضروری است. برای خروج ناتو و امریکا از افغانستان، افغان ها یکجا شوند و با یک صدا به آنها بگویند که ما به شما نیاز نداریم و ما می‌توانیم خود کارهای خود را پیش ببریم. در این صورت آنها نمی توانند در آنجا بمانند و زندگی کنند».
قاضی حسین احمد در این مصاحبه همچنین از حکومت‌های پاکستان و ایران خواسته که از مداخله در امور افغانستان دست بکشند. او گفته است افغانستان با ثبات به نفع منطقه به ویژه پاکستان و ایران است.
این درحالی است که حکومت افغانستان از زمان آغاز تلاش هایش برای تامین صلح در این کشور ، بارها از پاکستان خواستار همکاری شده ولی ظاهرا به نظر می‌رسد، رهبران هردو کشور هنوز دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به طالبان و آینده افغانستان و منطقه دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.