قدرت‌نمایی طالبان با حملات خونین پس از ملا عمر

۱۸ اسد ۱۳۹۴

mnandegar-3شهر کابل در روز جمعه شاهد سه حمله خونین بود. این حملات ۳۶ کشته و صدها زخمی برجای گذاشت. در واکنش به تقاضاها برای اهدای خون، روز شنبه صدها تن از ساکنان کابل در پشت دروازه های شفاخانه‌های شهر صف کشیدند.
رییس جمهور غنی و سایر رهبران حکومت وحدت ملی از محل بزرگترین انفجار در منطقه شاه شهید کابل دیدن کردند و آن‌را حمله‌ای بی‌پیشینه خواندند. مشاور شورای امنیت ملی گفته است که حکومت با کسانی که چنین حملاتی را به راه می‌اندازند، صلح نمی‌کند.
ریاست امنیت ملی گفته است طالبان می‌خواهند اختلافاتی را که پس از مرگ ملا عمر در سطح رهبری این گروه به وجود آمده با این حملات پنهان کند. در اعلامیه‌ای که این ریاست پخش کرده، آمده است که طالبان با انجام این حملات می‌خواهند شکست خود در میدان جنگ را پنهان کنند. اعلامیه افزوده که این حملات نهایت «ناچاری و ذلت دشمنان» را نشان می‌دهد.
آگاهان مسایل نظامی می‌گویند با مرگ ملا عمر و آغاز فعالیت ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر جدید گروه طالبان، این گروه می‌خواهد نشان دهد که همچنان قدرتمند است و می‌تواند فعالیت‌های خطرناکی را حتا در پایتخت افغانستان انجام دهد.
عتیق الله امرخیل تحلیلگر امور نظامی روز شنبه به دویچه وله گفت: «‌آن‌ها می‌خواهند قدرت خودرا معلوم کنند به این خاطر این حملات را شدت بخشیده‌اند تا بگویند که مرگ رهبر آن‌ها در جنگ و صلح تاثیری ندارد.»
تحلیلگران می‌گویند رهبر جدید طالبان با این حملات می‌خواهد به حکومت افغانستان بگوید که این گروه تضعیف نشده است و برای رسیدن به هدف خود در مذاکرات صلح، توانایی هر حمله‌ای را دارد.
همدردی با زخمی‌ها
شهر کابل حوالی ساعت یک شب جمعه شاهد یکی از بزرگترین انفجارها بود. در این رویداد یک موتر مملو از مواد انفجاری در منطقه شاه شهید کابل انفجار داده شد. شدت انفجار به حدی بود که خانه‌ها، مارکیت‌ها و دکان‌های اطراف محل ویران شدند. در این رویداد پانزده تن کشته شدند و بیش از دوصد تن دیگر زخم برداشتند.
دومین حمله کننده انتحاری ساعت ۷:۳۰ شام روز جمعه خودرا در میان محصلین اکادمی پولیس منفجر کرد. در این حمله ۲۰ تن از محصلین اکادمی پولیس کشته شدند و بیش از ۲۰ تن دیگر زخم برداشتند. ساعت ۱۰ شب جمعه مهاجمان انتحاری در منطقه قصبه بر پایگاه‌های پولیس و نیروهای خارجی حمله کردند. در این حمله یک تن از سربازان ناتو جانش را از دست داد.
حملات مرگبار کابل باشندگان این شهر را بهت‌زده کرد. روز شنبه صدها تن از ساکنان کابل در پشت دروازه‌های شفاخانه‌های شهر صف کشیدند تا به زخمی‌های این حملات خون بدهند.
پارک زرنگار در مرکز شهر کابل روز شنبه محل تجمع صدها کابلی بود که برای زخمی‌ها خون اهدا می‌کردند. اکبر رستمی یکی از کسانی که برای خون دادن به پارک زرنگار آمده بود گفت: «امروز آمده‌ایم تا به نیروهای امنیتی و افراد ملکی که هدف تروریستان قرار گرفته خون اهدا کنیم و با هر سی سی خون خود با قاطعیت تمام از نیروهای امنیت حمایت نماییم.»
داکتر عبدالناصر ابراهیمی یکی از مسوولان بانک خون گفت که زخمی‌ها به شدت به خون نیاز دارند ولی مردم نیز اشتیاق زیادی برای اهدای خون دارند: «مردم برای خون دادن هجوم آورده‌اند. حتا گریان می‌کنند که برای خون دادن به آن‌ها نوبت داده شود. با خون همین مردم است که زخمی‌های ما نجات پیدا می کنند.»
حمیرا قادری استاد دانشگاه که در پارک زرنگار برای زخمی‌ها خونش را اهدا کرد از مقام‌های امنیتی به دلیل کم‌کاری در تامین امنیت انتقاد نمود: «ناکارایی در تامین امنیت، به شدت مردم را ناامید کرده است. امیدوارم شرافت کاری در این کشور باشد و کسانی که توانمندی ندارند تا از این ملت دفاع کنند، با شرافت خود از پست‌ها کناره گیری نمایند.»
این در حالیست که شورای امنیت به دستور رییس جمهور غنی دو جلسه برگزار کرده و تدابیری را برای تامین امنیت شهر کابل روی دست گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.