قدردانی یوناما از مردم و کمیسیون انتخابات

گزارشگر:دو شنبه 30 میزان 1397 ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) حضور گستردۀ مردم در پای صندوق‌های رأی را نشان از مسوولیت‌شناسی آنان خوانده و تمجید کرده است.
در یک بیانیه دفتر یوناما در این مورد آمده که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌سو این انتخابات نخستین روندی است که توسط شهروندان افغانستان رهبری می‌شود و یک نقطۀ عطف در رفتن افغانستان به سوی خودکفایی و ثبات است.
mandegar-3یوناما تأکیده کرده است: «میلیون‌ها شهروند افغانستان با پذیرفتن تهدیدهای امنیتی و مشکلات ناشی از مدیریت تخنیکی انتخابات، ساعت‌های زیاد منتظر ماندند تا برای یک آینده بهتر رأی بدهند. این رأی‌دهنده‌‌گان که مسوولیت مدنی‌شان را ادا کردند، قابل تمجید اند.»
از سوی دیگر، مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان اقدام به موقع مسوولان انتخابات برای به‌دست آوردن اطمینان از این‌که هیچ رأی‌دهنده‌یی از حق رأی‌دهی‌اش به دلیل مشکلات فنی باز نماند را ستایش کرد.
یوناما با توجه به ‌تعویق افتادن انتخابات به علت رویدادهای امنیتی اخیر در قندهار، خاطرنشان کرده که ترتیبات مورد نظر به هدف توان‌مندسازی شهروندان این ولایت برای رأی‌دهی روز شنبه آینده را زیر نظر دارد.
این سازمان همچنان می‌گوید که اقدام‌های مقام‌های انتخابات در برابر تقلب و حضور نزدیک به چهارصد هزار ناظر و نمایند‌ه‌گان نامزدان و همچنان ناظران احزاب سیاسی برای تأمین شفافیت انتخابات را از نزدیک زیر نظر دارد.
یوناما همچنان از مقام‌ها و دست‌اندرکاران کشور به شمول احزاب سیاسی، دولت، نامزدان و ادارات امنیتی، می‌خواهد که تعهدشان را برای پاسداری و اتمام روند انتخابات، صیانت از اعتبار و همچنان زمان‌بندی اقدامات یادشده و اعلام نتایج انتخابات، به نمایش بگذارند.
هم‌چنان، سفیر بریتانیا در کابل، هنگام بازدید از یک مرکز رأی‌دهی، حضور گستردۀ مردم را در انتخابات ستایش کرد.
نیکولاس کی، سفیر بریتانیا در کابل می‌گوید که انتخابات در اوضاع دشواری برگزار شده است و این یک دست‌آورد بزرگ به نیروهای امنیتی افغانستان است.
به گفتۀ او، فعالیت نیروهای امنیتی- دفاعی افغانستان در تأمین امنیت انتخابات قابل ستایش است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.