قطع برق شرق افغانستان

شنبه 27 سنبله 1395/

مقامات می‌گویند گروهی از مردان مسلح یک لین برق را در شرق افغانستان منهدم کردند و در نتیجه دو میلیون تن در تاریکی مطلق زندگی می‌کنند. مقامات گفتند که این لین برق در لغمان مورد حمله قرار گرفته است.‌
سرحدی زواک سخنگوی اداره ولایت در لغمان به خبرگزاری آلمانی “دی.پی.ای” گفت: «گروهی از افراد مسلح در ولسوالی بادپخ به یک لین برق عمدا mandegar-3شلیک کرده و آن را قطع کردند». وی اضافه کرد: «حالا ۱۲ روز است که تمام مردم این ولایت و ولایت همسایه ننگرهار برق ندارند.»
حمله به این لین برق به عنوان عامل فشار بر دولت در حالی صورت می گیرد که تلاش می شود به مناطقی که این شورشیان از آنجا می آیند نیز به مردم برق رسانی شود.
این اولین باری نیست که شورشیان در افغانستان به تاسیسات ارائه خدمات رفاهی حمله می کنند. شورشیان از این نیز هراس دارند که مردم با دسترسی به برق، از طریق رسانه ها از رویدادهایی که در اطراف شان می گذرد با خبر شده و آگاهی شان نسبت به وضعیت بالا برود.
از سویی هم طالبان براساس آنچه احکام شریعت تفسیر می کنند، استفاده از رسانه ها را حرام می پندارند. سخنگوی والی لغمان گفت: «حالا لغمان دیگر هیچ راه جایگزینی برای برق رسانی به مردم ندارد.»
هرچند اداره های دولتی از جنراتورهای دیزلی برای تولید برق حرارتی استفاده می کنند، اما اکثریت مردم این منطقه در تاریکی مطلق زندگی می کنند.
بزرگان قومی تلاش می کنند تا با گروه شورشی وارد مذاکره شوند تا دولت به منطقه ای که این لین برق قطع شده دسترسی پیدا کرده و آن را ترمیم نماید.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی اداره ولایت ننگرهار به خبرگزاری آلمان گفت که این ولایت فقط توانسته است از برق تولیدی یک بند آبگردان، برق مورد نیاز پایگاه های نظامی و شفاخانه ها را تامین کند. براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد، ننگرهار در سال ۲۰۱۵ حدود ۱.۵ میلیون تن نفوس داشته است.
در ماه فبروری سال جاری میلادی شورشیان طالبان پایه های برق را در دند شهاب الدین در ولایت بغلان منفجر کردند که باعث شد کابل و سه ولایت همجوارش برای بیش از یک ماه در تاریکی فرو روند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.