لطیف پدرام: فدرالی‌سازی افغانستان اجتناب‌‎ناپذیر است

گزارشگر:دو شنبه 6 سنبله 1396 ۵ سنبله ۱۳۹۶

mandegar-3رییس حزب کنگره ملی و نماینده مردم بدخشان، فدرالی شدن نظام سیاسی کشور را اجتناب ناپذیر دانست و مدعی شد: کسی نیز توان جلوگیری از آن را ندارد.
لطیف پدرام نماینده مردم بدخشان اظهار کرد: در نهایت نظام این کشور فدرالی خواهد شد و سرنوشت افغانستان اینگونه رقم خواهد خورد.
وی اظهار داشت: سرنوشت افغانستان فدرالی شدن است، با نام فدرال یا جمهوری متحده یا هر اسم دیگری. محتوا همین خواهد بود که ما می‌گوییم.
پدرام در ادامه تاکید کرد: بالاخره قدرت باید عادلانه توزیع شود.
رییس حزب کنگره ملی افغانستان در ادامه تصریح کرد: در گذشته نیز تغییر نظام شاهی ناممکن و قوم‌گرایانه تلقی می‌شد، اما در نهایت رژیم سلطنتی نیز از هم پاشید و نظام جمهوری ایجاد شد.
وی در ادامه این فدرالی شدن افغانستان را اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: تحول تاریخ در دست کسی نیست.
پدرام پیش از این در اواخر ماه جوزا نیز به جمع‌آوری امضا برای تغییر نظام سیاسی افغانستان اقدام کرده بود.
رییس حزب کنگره ملی افغانستان تاکید کرد: نظام کنونی این کشور به‌ هیچ وجه قابل قبول نیست و نظام متمرکز و استبدادی کنونی بدلیل عدم پاسخگویی به مشکلات مردم باید تغییر کند.
نماینده مردم بدخشان افزود: با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی و فرهنگی افغانستان، تنها نظام فدرالی می‌تواند پاسخگوی مشکلات کنونی این کشور باشد زیرا با فدرالی شدن نظام کشور اکثر مشکلات اقتصادی و فرهنگی مردم نیز حل خواهد شد.
پدرام در حالی بار دیگر فدرالی شدن نظام سیاسی افغانستان را مطرح کرده که «سرور دانش» معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان معتقد است؛ این اقدام به انحصار قومی و گروهی منجر خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.