لغزش کوه؛ این‌بار در بامیان

20 ثور 1393/

احتمال لغزش یک کوه در یک روستای ولایت بامیان حدود ۱۰۰ فامیل را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده است. این کوه درز برداشته است و مقام‌ها با توجه به حادثه لغزش کوه در بدخشان، قریه را از باشنده‌گان آن تخلیه کرده اند.
قریه سرخ جوی دره فولادی در ۲۰ کیلومتری مرکز ولایت بامیان و در دامنه تپه‌یی قرار دارد که از یک هفته به این سو درز برداشته است. مقام‌ها گفته اند که احتمال دارد در اثر بارنده‌گی این کوه دچار لغزش شود.mnandegar-3
در اثر باران‌های اخیر این کوه درز برداشته است.
برخی خانواده‌های بیجاشده از این قریه به خانه دوستان خود جایگزین شده اند و شماری دیگر در هوای سرد و بارانی در فضای باز به سر می برند. سید لایق، یکی از باشنده‌گان قریه گفت: «به خاطر رانش زمین از قریه خارج شده ایم. یک تعداد خانه دوستان شان رفته اند، و تعدادی دیگر سر زمین های زراعتی هستند. تا حالا هیچ کمکی به ما نشده است.»
مقام‌های محلی در ولایت بامیان می‌گویند که با صدور دستور تخلیه قریه می‌خواهند از فاجعه احتمالی جلوگیری کنند. آصف مبلغ، معاون والی بامیان گفت که لغزش این کوه قریه مجاور را نیز تهدید می‌کند.
آقای مبلغ افزود: «این ساحه تقریباً ۹۰ درصد تخلیه شده است. ما در تلاش هستیم که قریه را کاملاً تخلیه کنیم و با دادن خیمه، کمپل و سرپناه‌های موقت اینها را تحت حمایت بگیریم و تا زمانی که سرنوشت لغزش زمین معلوم نشده، به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم کسی اینجا مسکن گزین شود.»
معاون والی بامیان گفت که ادارات دولتی در همکاری با برخی موسسات خیمه به بیجاشده‌گان رسانده اند. او افزود: «متأسفانه امکانات خیلی کم داریم. مواد و امکاناتی را که داریم همراه با موسسه‌های همکار به اینها می‌رسانیم.»
هرچند مردم روستای سرخ جوی خانه های خود را ترک کرده اند، اما هنوز مواشی خود را در همانجا نگهداری می کنند زیرا جایی برای آنها ندارند.
مردم خواستار کمک های اضطراری اند.
مسوولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی می‌گویند که پیشگیری از وقوع یک فاجعه انسانی آنها را واداشته است تا به تخلیه این قریه شروع کنند. رضا رفعت، رئیس این اداره گفت که یک کمیته به منظور شناسایی خانواده های نیازمند برای هماهنگی کمک ها تشکیل شده و کمک رسانی به زودی آغاز می شود.
رفعت افزود: «حدود ۵۰ خانه که ۱۰۰ فامیل می‌شود در اینجا زندگی می‌کنند. در حدود یک هزار جریب زمین زراعتی زیر این کوه قرار دارد.» او افزود که یک مقدار البسه به مردم نیازمند توزیع شده است.
یکی از خانم‌های بیجا شده از این قریه گفت: «با توجه به حادثه طبیعی در بدخشان، ما هم ترسیدیم و منطقه را ترک کردیم. شاید باز هم باران بیاید و کودکان هم در بیرون اند.»
هفته گذشته لغزش یک کوه در بدخشان بخش اکثر یک قریه را زیر خاک کرد و جان حدود ۳۰۰ نفر را گرفت. در اثر این حادثه حدود ۷۵ هزار تن بیجا شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :