مأموریت افغانستان و آسیب‎های روانی- فیزیکی سربازان آلمانی

20 اسد 1393/

mnandegar-3تحقیقات روی چهار هزار سرباز آلمانی برگشته از ماموریت افغانستان نشان می‌دهد که این مامورت تأثیرات طولانی مدت بر آن‌ها می‌گذارد و برخی از این سربازان از آسیب‌های روانی و فیزیکی رنج می‌برند.
به گزارش دویچه وله، ماموریت‌های خارجی برای سربازان معمولاً تنها چند ماه طول میکشند، اما تجارب و خاطرات این ماموریت‌های کوتاه‌مدت سربازان را در طول عمر شان همراهی میکنند.
ماموریت افغانستان تاثیرات جدی بر زنده‌گی سربازان آلمانی به جا می‌گذارد. این نتیجه یک تحقیق طولانیمدت در مورد سربازان آلمانی بازگشته از افغانستان است. انیا زایفرت، مسوول این تحیقیقات در «مرکز تاریخ نظامی و علوم اجتماعی اردوی آلمان» در شهر پوتسدام این کشور میگوید، شمار زیادی از سربازان پس از بازگشت از ماموریت اعتماد به نفس بیشتر دارند و زندگی برای شان ارزشمندتر میشود.
با این حال، به گفته او حدود پنج تا هشت درصد سربازان بازگشته بعد از دو سال انجام ماموریت در افغانستان «خود را با زنده‌گی خود بیگانه احساس میکنند».
این سربازان از آسیبهای روانی و یا هم جسمی ناشی از این ماموریت به صورت پیوسته رنج میکشند. زایفرت میگوید به طور کلی زمان ماموریت برای سربازان و خانوادههای آنها «بسیار پرتشنج» است.
محققان به دستور وزارت دفاع آلمان بیشتر از چهار هزار سرباز زن و مرد را که در ماموریت اردوی آلمان تحت رهبری آیساف در افغانستان شرکت داشتند، مورد بررسی قرار داده اند.
در این گزارش تحقیقی آمده است که تغییرات شخصیتی در سربازان بازگشته از این ماموریت «استثنایی نیست بلکه به یک قاعده تبدیل شده است». با این حال، شمار زیادی از پاسخ دهندگان، از تاثیرات مثبت ماموریت شان در افغانستان بر شخص خود شان صحبت کرده اند.
این تحقیقات که تحت عنوان «عودت کنندگان از افغانستان، ماموریت، عشق، وظیفه و خانواده» صورت گرفته است، اولین تحقیق طولانی مدت در مورد ماموریت سربازان اردوی فدرال آلمان میباشد.
محققان پوتسدام سربازان آیساف را بین ماههای مارچ و اکتوبر سال ۲۰۱۰ میلادی همراهی کرده اند. در جریان این زمان چندین درگیری خونین با شورشیان صورت گرفته بود که به قول زایفرت، هفت سرباز آلمانی جان خود را از دست دادند. در مجموع ۲۱ درصد از شرکت کنندگان این تحقیقات در درگیریها سهم داشته اند.
در پایان ماه جولای اورزولا فون دیر لاین وزیر دفاع آلمان از سربازان آلمانی در شمال افغانستان دیدار کرد. هنوز هم نزدیک به ۵۰ هزار سرباز از ۴۶ کشور در افغانستان ماموریت انجام میدهند که از جمله ۲۴۰۰ سرباز آلمانی نیز شامل آنها اند.
این مرکز تحقیقاتی در پوتسدام آلمان با حدود ۱۴۰ کارمند تحقیقاتی در قبال جامعه شناسی نظامی و سیاست امنیتی را برای اردوی این کشور انجام میدهد. یکی از پروژههای بزرگ این مرکز ماموریتهای اردوی فدرال آلمان از سال ۱۹۹۰ به این طرف است. همچنان فعلاً در مورد جنگ جهانی اول و تاریخ نظامی آلمان، به ویژه نقش اردوی فدرال آلمان در ناتو و اردوی ملی جمهوری دموکراتیک خلق آلمان پیشین در پیمان وارسا تحقیق جریان دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.