مأموریت فرمانده جدید ارتش پاکستان در سایه روابط تیره با دهلی و کابل

چهار شنبه 10 قوس 1395/

mandegar-3رییس ‌جدید ارتش پاکستان در حالی دیروز کار خود را آغاز ‌کرد که تنش‌ها میان این کشور با هند بر سر مناقشه کشمیر بالا گرفته و روابط میان اسلام آباد و کابل نیز همچنان تیره است.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، جنرال قمر جاوید بجوا دیروز طی مراسمی تودیع و معارفه در شهر راولپندی پاکستان جانشین جنرال راحیل شریف در مقام ریاست ارتش پاکستان شد.
جنرال راحیل شریف پس از اتمام دوره سه ساله‌اش از این سمت کنار رفت در حالیکه در دوره ریاست او بر ارتش پاکستان این ارتش چندین عملیات را برای مقابله با شبه نظامیانی نظیر القاعده و طالبان به منظور از بین بردن پایگاه‌های آنها در نزدیکی مرز با افغانستان به اجرا درآورد.
بجوا در فهرست پنج جنرال ارتش که برای نواز شریف، نخست وزیر پاکستان فرستاده شده بود به لحاظ ارشدیت نفر چهارم بود و تا زمان انتخاب وی از جانب نواز شریف کمتر درباره او بحث می‌شد.
بر اساس قانون اساسی پاکستان نخست وزیر می‌تواند رییس ارتش را از میان فهرست فرستاده شده برای او توسط وزارت دفاع انتخاب کند. تغییر فرماندهی ارتش پاکستان در یک مراسم و بعد از آن‌که فرمانده در حال کناره‌گیری به طور علنی یک چوب دستی موسوم به چوب دستی مالاکا را در اختیار جانشینش قرار دهد اتفاق می‌افتد.
چوب دستی مالاکا که در سنگاپور و از چوب بامبو ساخته شده در یونیفورم ارتش پاکستان نیز به نمایش گذاشته شده است.
در حالی رییس جدید ارتش پاکستان کار خود را از آغاز می‌کند که تنش‌ها میان پاکستان و هند بر سر کشمیر بالا گرفته است. در چند هفته گذشته دو کشور تعداد دیپلمات‌های حاضر در پایتخت‌های طرف مقابل را کاهش داده‌اند و هر دوی آنها در واکنش به تنش‌ها در کشمیر تعدادی از دیپلمات‌ها را خارج کردند. به گفته ناظران بجوا قصد دارد از تلاش‌های نواز شریف برای بهبود روابط با کشورهای همسایه پاکستان شامل هند و افغانستان حمایت کند. روابط پاکستان با کابل نیز همچنان به علت اتهام زنی‌های مقامات افغانستان در خصوص پناه دادن پاکستان به مقامات طالبان تیره است.

رییس جدید ستاد ارتش پاکستان کیست؟
جنرال قمر جاوید باجوه، شانزدهمین مسند نشین، اریکۀ قدرت ارتش پاکستان از بین چهار نامزد احتمالی، توانست حکم با نفوذترین کرسی حکومت پاکستان را برای سه سال کسب کند.
ارتش پاکستان با بیش از ۶۰۰ هزار نیرو، ششمین ارتش مقتدر دنیا است که در نیمی از عمر ۶۹ سالۀ خود، حکومت بر پاکستان را برعهده داشته و نشاندهندۀ قدرت بالای ارتش در این کشور است.
هرچند به صورت نمادین نخست‌وزیر و رییس‌جمهور، فرمانده ارتش را بر‌ می‌گزینند، ولی کارشناسان بر این باورند که انتخاب رییس ارتش، توسط خود ارتش انجام می‌شود. زیرا در بسیاری از موارد، روسای ارتش دست به کودتا علیه دولت‌هایی زده‌اند که حکم ریاست خود را از آنان گرفته‌ بودند. برای نمونه می‌توان به «جنرال مشرف» اشاره کرد که توسط کودتا دولت قبلی «نواز شریف» را ساقط کرد.
در پاکستان رییس ارتش هیچ سر سپرده‌گی به شخصیت‌های سیاسی ندارد و به راحتی می‌تواند تصمیماتی علیه دولت بگیرد، در این زمینه هم می‌توان به آغاز حمله علیه تروریست‌های تحریک طالبان این کشور، توسط «جنرال راحیل شریف» اشاره کرد.
این حمله درحالی رخ داد که دولت اصرار داشت با این گروه تروریستی مذاکره شود. هرچند موفقیت‌های عملیات «ضرب عضب» موجب شد تا پس از انتخاب «جنرال باجوه»، وزیر دفاع پاکستان اعلام کند که هیچ تغییری در سیاست‌ها علیه تروریست‌ها ایجاد نخواهد شد.
جنرال قمر جاوید باجوه، از بین چهار نامزد احتمالی، توانست حکم بانفوذترین کرسی حکومت پاکستان را برای سه سال به دست آورد. او شانزدهمین رییس ارتش پاکستان است.
جنرال باجوه، در دوم جنوری سال ۱۹۵۹ در «گکر مندی» ایالت پنجاب به دنیا آمد و با ۵۷ سال سن به ریاست ارتش رسیده است. او فرزند پدری بود که خود در ارتش خدمت می‌کرد.رییس جدید ستاد ارتش پاکستان در سال ۱۹۸۰ وارد هنگ بلوچستان شد.
او که پیش از انتصاب به ریاست ارتش، شهرت چندانی نداشت، بیش از ده سال از خدمتش را در مرز مشترک میان هند و پاکستان گذرانده است، مسوول ستاد آموزش ارتش پاکستان بوده و در عملیات مشترک بین‌المللی در کشور «کنگو» هم از سوی ارتش پاکستان حضور داشت.
سربازان او را فردی جدی و مهربان توصیف می‌کنند که هیچ‌گونه گرایش سیاسی ندارد.
جنرال باجوه تحصیلات مقدماتی نظامی خود را در اسلام‌آباد انجام داده و سپس برای ادامۀ تحصیل به کانادا و امریکا رفته است. در دانشگاه‌های نظامی تورنتو و کالیفرنیا تحصیل کرده است.
رییس جدید ارتش پاکستان تجربیات فراوانی در مورد مسایل کشمیر دارد و شاید یکی از دلایل اصلی انتخاب او همین توان‌مندیش باشد.
باجوه پیش از این اعلام کرده بود که راه «راحیل شریف» را در زمینۀ مبارزه با گروه‌های تروریستی دنبال خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.