مجـموعۀ «گفتـمان تسـاهل و مـدارا» رونمـایی شـد

گزارشگر:شنبه 29 جدی 1397 ۲۸ جدی ۱۳۹۷

ماندگار: هشمتین نشست از سلسله برنامه‌های علمی – فرهنگی پیرامون اعتدال‌گرایی در افغانستان، که در زیر مجموعۀ «گفتمان تساهل و مدارا» در دانشگاه کابل برگزار شده بود، در محور نقد و رونمایی دفتر اول رساله گفتمان تساهل و مدارا که اخیراً از چاپ برآمده است، اختصاص یافت.
mandegarدر محفل رونمایی و نقد کتاب گفتمان تساهل و مدارا، مهمانان سخنران ضمن ارایه نقدهای سازنده به لحاظ معیارهای شکلی کتاب، محتوا و مقالات مندرج این رساله را با اهمیت خواندند و نشر و تکثیر آن را در مجامع علمی و فرهنگی، یک نیاز حتمی عنوان کردند.
دکتور عبدالغفور آرزو، یکی از مهمانان سخنران در این محفل در مورد چاپ این کتاب گفت: «مکتوب کردن خِرد و دانایی، یک امر خجسته و نادر در جامعه ماست، که جریان و نهضت تساهل و مدارا با چاپ این کتاب، آن را مصداقیت بخشیده است.» دکتور آرزو از نارسایی‌های به تعبیر او «جزیی» در ساختار و معیارهای «تألیف» شامل شناس‌نامه کتاب و نارسایی‌های ویرایشی آن یادآور شد و اما تأکید کرد که جریان گفتمان تساهل و مدارا یک «جریان تاریخ‌ساز» است و تلاش‌هایی که در این راستا می‌شود ارزشمند و قابل ستایش است. او چاپ این کتاب را یک اتفاق مهم فرهنگی برای جامعه افغانستان توصیف کرد و پیرامون اهمیت آن در شرایط و اوضاع کنونی افغانستان صحبت کرد.
در همین حال، فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و یکی از مهمانان سخنران در این محفل چاپ این کتاب را یک «ضرورت» جدی برای جامعه علمی و فرهنگی کشور دانست و گفت: «در عصری که جهل و خشونت و بی‌عدالتی بیداد می‌کند؛ نشر و تکثیر یک اثر ارزشمند، حاوی مقالات اختصاصی پیرامون اعتدال‌گرایی و ترویج فرهنگ تساهل و صلح‌خواهی، برای جامعه ما یک امر ضروری و نیز گامی‌ست در مصاف جهل و توحش.»
آقای سانچارکی با اشاراتی پیرامون برخی از مقالات مندرج در این کتاب یادآور شد که گردآوری این حجم از مقالات جدی پیرامون موضوع حیاتی برای مردم و جامعه افغانستان، و به ویژه ارایه راه‌های حل برای بیرون رفت از وضعیتی که در آن خشونت بیداد می‌کند و ناملایمت‌های فراوان مردم افغانستان را تهدید می‌کند، می‌تواند بسیار «کارساز» واقع شود و برای ترویج همگرایی و فرهنگ تساهل و مدار مفید واقع شود.
مهمانان سخنران و اشتراک‌کننده‌گان این محفل، گفتمان تساهل و مدارا را یک جریان روشنگرانه توصیف کردند و برای این گفتمان عمر طولانی آرزو کردند.
گفتمان تساهل و مدارا در حالی اولین رساله حاوی ۱۵ مقاله علمی پیرامون اعتدال‌گرایی را چاپ و نشر می‌کند که هشت ماه از عمر آن می‌گذرد. این رساله با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه از سوی «انتشارات امیری» چاپ شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.