مجلس: انتخابات بدون اصلاحات جفاست

سه شنبه 9 عقرب 1396/

mandegar-3مجلس نمایندگان با تاکید به برگزاری انتخابات پارلمانی می‌گوید که برگزاری انتخابات بدون آوردن اصلاحات و با شرایط قبلی کمیسیون جفا در حق ملت است.
گزارش‌هایی وجود دارد که روز گذشته اعضای کمیسیون انتخابات در یک نشستی در این کمیسیون گفته اند که الکترونیکی شدن روند انتخابات زمانبر است و احتمالاً انتخابات پارلمانی با شیوه‌های گذشته برگزار شود.
این، مساله نگرانی‌هایی را به بار آورده و نمایندگان مجلس می‌گویند که بدون اصلاحات در روند انتخاباتی، برگزاری انتخابات پر از تقلب خواهد بود و کشور بار دیگر به بحران خواهد رفت.
عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه (۸ عقرب) این مجلس گفت که برگزاری انتخابات شفاف حق مسلم مردم افغانستان است و حکومت باید به این مساله توجه عمیق داشته باشد.
آقای ابراهیمی گفت: «حکومت به ویژه کمیسیون انتخابات باید در برگزاری انتخابات راهکاری را روی دست گیرد که هیچ شکایتی در این روند باقی نماند».
در همین حال، برخی از نمایندگان دیگر مجلس نیز با تاکید به برگزاری انتخابات شفاف در کشور می‌گویند که برگزاری انتخابات با شرایط قبلی کمیسیون انتخابات و عدم آوردن اصلاحات در این روند، بار دیگر کشور را به پرتگاه بحران و سقوط خواهد برد.
کرام الدین رضازاده یک عضو مجلس گفت: «اگر انتخابات پارلمانی بار دیگر با سیستم قبلی کمیسیون انتخابات برگزار شود، جفا و خیانت بزرگی در حق آرای مردم افغانستان خواهد بود».
آقای رضازاده تاکید کرد که حکومت باید به اصلاحاتی که در روند انتخابات متعهد شده،عمل کرده و انتخابات شفاف برگزار کند.
غلام فاروق مجروح دیگر عضو مجلس نیز گفت:»برگزاری انتخابات با سیستم گذشته و میلیون ها کارت جعلی برای مردم افغانستان نگران کننده است؛ زیرا در آن صورت زمینه تقلب گسترده وجود دارد و انتخابات شفاف برگزاری نخواهد شد».
آقای مجروح هشدار داد؛ اگر انتخابات پارلمانی شفاف برگزار نشود، افغانستان بار دیگر به پرتگاه سقوط خواهد افتاد.
این عضو مجلس از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که به منظور شفافیت در برگزاری انتخابات، اقداماتی را در نظر گیرد که به خیر ملت باشد نه اینکه کشور را به بحران سوق دهد.
این در حالی است که پیش از این کمیسیون انتخابات گفته است که انتخابات آینده پارلمانی را به شکل الکترونیکی برگزار کرده و زمینه هرگونه تقلب احتمالی را در این روند به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.