مجلس برای نجات کشور طرح می‌ریزد

گزارشگر:یک شنبه 14 جوزا 1396 ۱۳ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3نماینده‌گان مجلس در پی انفجار خونین چهارشنبه گذشته وضعیت امنیتی کشور را در یک نشست فوق العاده به بحث گرفتند.
عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز شنبه (۱۳ جوزا)، وضعیت امنیتی کشور را نگران کننده خواند و به کمیسیون‌های مجلس هدایت داد تا از هر کمیسیون یک نفر و یا از هر ولایت یک نماینده را در یک کمیسیون ویژه معرفی کنند تا این کمیسیون متن حاوی راه‌های حل چالش‌های امنیتی افغانستان را کتباً تهیه و به تالار عمومی پیشنهاد کند تا مصوبه گردد.
آقای ابراهیمی همچنین گفت که این کمیسیون موظف است تا طرح تشکیل اجماع ملی را نیز آماده کند.
او از کمیسیون‌های مجلس خواست که برای حل بحران افغانستان راه‌های حل مشخصی را پیشنهاد کنند.
رییس مجلس نماینده‌گان گفت: “بسیاری از مناطق افغانستان در کنترل دشمن است و حاکمیت دولت در مراکز شهرها خلاصه شده است و نیروهای امنیتی در کل در حالت تدافعی قرار دارند”.
آقای ابراهیمی همچنین حمله چهارشنبه گذشته در شهر کابل را جنگ با خدا، پیامبر و مسلمانان جهان یاد کرد و آن را محکوم کرد.
رییس مجلس، پس از آن این تصمیم را گرفت که نماینده‌گان طرح بیرون رفت از بحران موجود امنیتی و تشکل اجماع ملی را در شرایط کنونی کشور یک ضرورت می خواندند.
صالح محمد سلجوقی یک عضو مجلس گفت که افغانستان قربانی اختلاف بین المللی است و اگر به کمک خارجی‌ها خوشباور باشیم، تا قیامت هم حکومت خوبی نخواهیم داشت.
آقای سلجوقی افزود که کمیسیون‌ها و یا نماینده‌گان پیشنهادات شان را به صورت کتبی به مجلس ارائه کنند تا پس از تلفیق با رای اکثریت نماینده‌گان مصوبه گردد.
عبدالجبار قهرمان دیگر عضو مجلس نیز گفت: “شورای ملی با ایجاد یک هیات قوی با امریکا، ناتو، روسیه، چین، پاکستان، کشورهای عرب و سایر کشورهای دخیل گفتگو کند و قاطعانه از آنان بخواهد تا جنگ شان را در افغانستان پایان دهند و یا بالای مردم افغانستان گاز پاش دهند تا یکبارگی از شر ما خلاص شوند”.
آقای قهرمان افزود، جنگ افغانستان عمیق بوده و پایان دادن به این جنگ از توان نیروهای کشور امنیتی بیرون است.
عبدالقیوم سجادی دیگر عضو مجلس نماینده‌گان هم گفت که پیدا کردن راه حل برای بیرون رفت از چالش‌های امنیتی و یا تشکل اجماع ملی نیازمند یک طرح است که باید از سوی مجلس نماینده‌گان آماده گردد.
آقای سجادی افزود که ابتدا نماینده‌گان مجلس باید میان خودشان دیدگاه مشترک در مورد افغانستان ایجاد کنند و بعد چارچوب بیرون رفت از بحران را آماده سازند.
نماینده‌گان مجلس با اشاره به انفجار چهارشنبه گذشته، حکومت را در تامین امنیت مردم افغانستان ناتوان و ناکام دانسته و تاکید داشتند که مردم تصمیم درست خانه ملت چشم دوخته اند.
انفجار چهار شنبه گذشته بزرگترین حادثه در کابل بود که در نتیجه آن بیش از ۱۰۰ غیز نظامی کشته و بیش از ۴۵۰ غیر نظامی دیگر زخمی شده اند. این حمله واکنش‎های داخلی و خارجی زیادی را در پی داشت.
مسوولیت این انفجار را کسی بر عهده نگرفته ولی دولت افغانستان گفته است که این انفجار از سوی شبکه حقانی به کمک مستقیم سازمان استخباراتی پاکستان طرح ریزی و انجام شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.