مجلس بی‌نصاب تـوهیـن به ملـت

گزارشگر:یک شنبه 23 ثور 1397 ۲۲ ثور ۱۳۹۷

غیر حاضری دوامدار برخی نماینده‌گان و بی‌میلی شمار دیگر برای حضور در نشست‌های عمومی و یا کار در کمیسیون‌های مجلس، انتقاد رییس و برخی اعضای دیگر را بر انگیخته است.
نزدیک به دو هفته است که چند توافقنامه همکاری‌های بین المللی در دستور کار مجلس قرار گرفته است؛ اما به دلیل عدم تکمیل نصاب تایید یا رد mandegar-3نمی‌شود.
در نشست دیروز مجلس نیز کمتر از ۱۰۰ نماینده حضور داشتند؛ هرچند هیات اداری حاضری نماینده‌گان را به خوانش گرفت، ولی بازهم این ترفند کاری از پیش نبرد و نصاب مجلس تکمیل نشد تا در مورد توافقنامه‌های بین المللی و تعدایلات سایر قوانین تصمیم گرفته شود.
عبدالووف ابراهیمی رییس مجلس نیز غیر حاضر نماینده‌گان را مورد انتقاد قرار داد و در نشست عمومی روز شنبه (۲۲ ثور) این مجلس گفت: «مجلس به عنوان یک نهاد تصمیم گیرنده ولی به دلیل غیر حاضری برخی اعضا نمی‌تواند در داخل تالار تصمیم بگیرد.»
آقای ابراهیمی افزود، نماینده‌گانی‌که در نشست‌های مجلس حاضر نمی‌شوند در واقع هم به خانه ملت و هم به نمایندگی از مردم توهین کرده اند.
او به سایر اعضای هیأت اداری مجلس هدایت داد تا در مورد حاضری و غیر حاضری نماینده‌گان در جریان ۷ سال گذشته فهرستی را آماده کرده و اعلام کند تا مردم بدانند که کدام نماینده‌گان در وظیفه شان پا بند هستند و کدام نماینده‌گان به وظیفه نمایندگی اهمیت نمی‌دهند تا مردم درانتخابات آینده تصمیم بگیرند.
عرفان الله عرفان نایب منشی مجلس نیز گفت: «برخی نماینده‌گان ماه‌‌ها است که در مجلس حضور نیافته اند ولی بازهم رقعه رخصتی و یا مریضی می‌فرستند تا در حاضری شان معامله شود.»
آقای عرفان از مجلس خواست که در این مورد تصمیم بگیرد که با این گونه نماینده‌گان چگونه برخورد شود.
غلام حسین ناصری دیگر عضو مجلس نیز گفت: «تعدادی از اعضای مجلس پابندی به اصول وظایف داخلی ندارند و آنان به حق مردم، نمایندگی از مردم و هیچ اصولی اعتنا ندارند و به سرنوشت مردم افغانستان خیانت می‌کنند.»
آقای ناصری با اشاره به افزایش نا آرامی‌ها در کشور خاطر نشان کرد که اگر نماینده‌گان حاضر باشند و با اعمال صلاحیت‌های نظارتی‌شان چند وزیر را رد صلاحیت کنند؛ آنگاه می‌دیدند که وزرا چگونه به وظایف خود درست عمل می‌کردند.
به گفته او، هم اکنون نیز مجلس باید نام‌های نماینده‌گانی که در نشست‌های مجلس حاضر نمی‌شوند را فاش سازد و «نام بدان تاریخ را در دادگاه قضاوت مردم بکشاند.»
این در حالی است که بسیاری از نماینده‌گان مجلس ماه‌ها در نشست‌های عمومی و کمیسیون‌های مجلس حاضر نمی‌شوند ولی از تمامی حقوق و امتیازات شان استفاده می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.