مجلس سنا: امریکایی‌ها باردیگر به پاکستان اعتماد نکنند

چهارشنبه 14 سرطان 1396/

mandegar-3شماری از اعضای مجلس سنا می‌گویند که اعتماد سناتورهای امریکایی بالای تعهد تازه پاکستان مبنی بر همکاری در روند صلح افغانستان، اشتباه محض است.
یک هیات مجلس سنا امریکا که پس از سفر به پاکستان روز سه‌شنبه وارد کابل شد، گفته است که با مقام‌های پاکستانی در مورد حل مشکلات افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.
این هیات سنای امریکا گفته است که مقام‌های پاکستان به آنان تعهد سپرده اند که در حل چالش های افغانستان به ویژه از سرگیری مذاکرات چهار جانبه صلح (افغانستان، پاکستان، امریکا و چین) همکاری می کنند.
در همین حال، اعضای مجلس سنای افغانستان می‌گویند که اعتماد به وعده‌های پاکستان احمقانه و اشتباه محض است.
نجیبه حسینی یکی از اعضای مجلس سنا گفت: “مقام‌های پاکستانی در سفر هیات مجلس سنای امریکا به این کشور بر همکاری شان در روند صلح افغانستان تعهد سپرده اند و اگر سناتورهای امریکایی به این تعهد مقام های پاکستانی اعتماد کنند اشتباه محض است؛ زیرا آزموده را آزمودن خطا است”.
خانم حسینی افزود که اگر سناتورهای امریکایی می‌خواهند به روند صلح افغانستان کمک کنند باید فشارهای بیشتری را از طریق دولت امریکا بالای پاکستان وارد کنند تا پاکستان پناهگاه‌های تروریستی را در خاک خود ببندد و اجازه دهد امریکا بر این پایگاه‌های تروریستی حملات هوایی انجام دهد.
نثار حارث دیگر عضو سنا نیز می‌گوید که این مساله را همه دنیا به ویژه سناتورهای امریکایی می‌دانند که لانه‌های تروریستی در خاک پاکستان قرار دارند و دولت پاکستان از این گروه‌ها بر علیه مردم افغانستان استفاده می کند و پاکستان از گذشته تا حال در خصوص همکاری در روند صلح افغانستان به تعهدات خود صادق نبوده است.
آقای حارث نیز تاکید ورزید که سناتورهای امریکایی نباید به تعهدات مقام های پاکستانی باور کنند و باید در صدد آن باشند که استراتیژی دولت امریکا در قبال پاکستان را تغییر دهند.
محی الدین منصف دیگر عضو سنا هم بیان داشت: “اگر سناتورهای امریکایی می‌خواهند در راستای صلح افغانستان همکاری کنند باید کمک‌های پولی امریکا بر پاکستان را متوقف سازند، زیرا این کمک‌ها از سوی سنای امریکا تصویب می‌شود”.
او خاطر نشان ساخت که اگر امریکا و چین از طریق قطع کمک‌های شان فشار لازم بر پاکستان وارد کنند، اسلام آباد مجبور خواهد شد که موضع خود را در قبال افغانستان تغییر دهد در غیر آن اعتماد به هرگونه تعهد پاکستان کار احمقانه است.
به هر حال، سناتوران در مجلس سنا تاکید کردند که در دیدار احتمالی شان با سناتورهای امریکایی با جزییات به آنان خواهند گفت که پناهگاه‌های تروریستی در کدام نقاط خاک پاکستان است و بر علیه افغانستان و نیروهای بین المللی در افغانستان سازماندهی می شوند و امریکا چه کارهای باید در راستای کمک به صلح افغانستان انجام دهد.
به گفته آنان، با آنکه امریکا از لانه های تروریستی در پاکستان آگاهی لازم دارد ولی با آنهم مقام‌های دولت افغانستان در این رابطه به صراحت تمام با سناتورهای امریکایی صحبت نخواهند کرد؛ زیرا برخی احتمال آن وجود دارد برخی ملاحظات را در نظر بگیرند.
اعضای مجلس سنا از دولت افغانستان خواست که زمینه نشست اعضای شورای ملی با هیات سناتورهای امریکایی را فراهم سازد.
هیات پنج نفره مجلس سنای امریکا به ریاست جان مک‌کین رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا پس از سفر به پاکستان دیروز وارد کابل شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.