مجلس سنا: به خاطر منافع ملی عضو شانگهای شویم

گزارشگر:دوشنبه 21 جوزا 1397 ۲۰ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3مجلس سنا می‌گوید، کسب عضویت سازمان شانگ‌های برای افغانستان ضرورت جدی است و حکومت باید عضویت دایمی این سازمان را به دست آورد.
سناتوران در نشست روز یکشنبه (۲۰ جوزا) مجلس سنا تاکید کردند که کسب عضویت سازمان شانگ‌های از لحاظ امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای افغانستان اهمیت ویژه دارد.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت: «کسب عضویت دایمی سازمان شانگ‌های از جهات مختلف امنیتی، اقتصادی و فرهنگی اهمیت دارد؛ ما در سفری که به مسکو داشتیم از خواستار همکاری روسیه در این زمینه شدیم و مجلس سنای روسیه هم وعده همکاری داده است.»
آقای ایزدیار افزود که روحیه همکاری در سطح سازمان شانگ‌های با افغانستان خوب است و دولت افغانستان نیز با حفظ استقلالیت خود در کسب عضویت این سازمان، زیر فشار امریکا قرار نگیرد.
او یاد آور شد که منافع ملی افغانستان ایجاب می‌کند که عضویت دایمی سازمان شانگ‌های کسب گردد…. ادامه صفحه ۶
به خاطر منافع ملی عضو…
اما، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت که رییس جمهور در سفر خود برای اشتراک در نشست شانگ‌های، عضویت دایمی افغانستان را درخواست خواهد کرد.
آقای مسلم یار افزود که کسب عضویت دایمی سازمان شانگ‌های نیاز به تلاش دیپلماتیک دارد که دولت افغانستان آن را انجام داده و خواهد داد. او از کمیسیون روابط بین المللی مجلس سنا نیز خواست تا این مساله را از نزدیک تعقیب کند.
این در حالی است که هم اکنون آقای غنی به هدف شرکت در هجد‌همین نشست شانگهای در چین به سر می‌برد و صبح امروز سخنرانی نیز کرده است.
افغانستان به عنوان عضو ناظر در نشست‌های سازمان شانگ‌های شرکت می‌کند و تا هنوز عضویت دایمی این سازمان را بدست نیاورده است.
از سوی دیگر، مجلس سنا در نشست امروز خود بر ادامه همکاری کشورهای عضو ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان استقبال کرد.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا گفت: «نشست بروکسل پیام خوبی برای مردم افغانستان داشت؛ جلب حمایت ناتو به ویژه برای تمویل نیروهای امنیتی کشور در حال حاضر یک ضرورت است و ما از حمایت‌های که این پیمان تاهنوز از نیروهای امنیتی ما داشته است تشکری می‌کنیم.»
نشست بروکسل با اشتراک وزرای دفاع کشورهای عضوی ناتو دو روز پیش پایان یافت. وزرای دفاع کشورهای عضوی ناتو در این نشست بر ادامه حمایت مالی شان از نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ تاکید ورزیدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.