مجلس سنا: حکمتیار از تفرقه‎‌افگنی دست بردارد

گزارشگر:چهار شنبه 22 قوس 1396 ۲۱ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3شماری از سناتورها در مجلس سنا، اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار را تفرقه افگنانه خوانده و تاکید دارند که او باید از نفاق افگنی میان مردم افغانستان خودداری کند.
اعضای مجلس سنا می‌گویند که مردم افغانستان از آقای حکمتیار توقع داشتند تا در تامین صلح و ثبات در کشور مواثر واقع شود؛ اما حالا دیده می شود که او خود نیز در پی ایجاد تفرقه در کشور است.
گلالی اکبری یک عضو مجلس سنا امروز سه شنبه در نشست عمومی مجلس سنا گفت: «صحبت های حکمتیار در ولایت خوست، مناسب حال مردم افغانستان نیست، مردم افغانستان با دادن قربانی‌های زیاد، سه دهه جنگ را پشت سر گذاشته اند و به وحدت و همدلی ضرورت دارند».
خانم اکبری با اشاره به این که تمامی مردم افغانستان به ویژه مردم خوست با مردم دیگرولایت ها از جمله بدخشان و تخار احساس مشترک دارند، افزود که سیاست مداران با حرف‌های بیجا و نا سنجیده نباید مردم افغانستان را پارچه پارچه کنند.
به گفته او، مردم افغانستان آرزو داشت که با پیوستن حکمتیار به روند صلح، این روند را تقویت کرده، سبب تامین ثبات در کشور شده و دولت را استحکام بخشد نه اینکه مردم را به تفرقه وا دارد و دولت را تخریب کند.
لیلما احمدی دیگر عضو مجلس نیز در مورد اظهارات تازه آقای حکمتیار گفت: «صحبت های حکمتیار قابل غور و بررسی است؛ زیرا با توجه به شرایط بحرانی در کشور مردم افغانستان انتظار ندارند که در پی تفرقه افگنی باشد».
خانم احمدی افزود، حکمتیار باید مردم افغانستان را به وحدت فرا بخواند تا مشکلات و فاصله میان مردم افغانستان از بین برود نه اینکه مردم را از هم بپاشد.
به گفته او، مردم افغانستان در شرایط کنونی کشور بیشتر از هرچیز دیگر به وحدت و همدلی نیاز دارند و رهبران سیاسی باید به مردم امید دهند.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی روز یکشنبه گذشته (۱۹ قوس) در جمع باشندگان ولایت خوست گفت که تنها نفوس ولسوالی زدران این ولایت بیشتر از نفوس برخی ولایت های کوچک مانند بامیان، دایکندی و پنجشیر است؛ اما این مردم در حکومت سهم ندارند.
این اظهارات او واکنش های زیادی در پی داشته است.
روز گذشته مجلس نمایندگان نیز این اظهارات آقای حکمتیار را مغایر با منافع ملی کشور خواند و تاکید ورزید که منافع ملی باید خط سرخ باشد و سیاسیون نباید مسایل قومی و نفاق افگنانه را که سبب ادامه بحران در کشور می شود، مطرح کنند.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در واکنش به اظهارات حکمتیار گفت که تفرقه افگنی به نفع دشمنان مردم افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.