مجلس سنا: در برابر پاکستان با ختیم!

گزارشگر:دوشنبه 20 حمل 1397 ۱۹ حمل ۱۳۹۷

واکنش مجلس سنا به امضای توافقنامه با پاکستان؛ حکومت در سیاست باخته است
مجلس سنا در واکنش به توافقات انجام شده در دیدار غنی و عباسی می‌گوید که حکومت افغانستان در میدان سیاست به پاکستان باخته است.
mandegar-3محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست روز یکشنبه (۱۹ حمل) این مجلس گفت، حکومت افغانستان در تمامی موارد توافقاتی با جانب پاکستان بازنده است.
آقای ایزدیار گفت: «با توجه به تحولات اخیر در عرصه سیاسی یعنی متقاعد ساختن جامعه جهانی مبنی بر حضور گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان و مذاکره با پاکستان باخته است».
آقای ایزدیار بیان داشت که پاکستان به دنبال وقت کشی و انحراف اذهان جامعه جهانی است و به این کار موفق هم شده است.
او گفت در یکی از موارد این توافقات آمده است که (دو کشور اقدامات موثری را در برابر جنگ‌جویان و عناصری که تهدیدهای امنیتی را متوجه هر یک از دو کشور می‌سازند، روی دست گیرند)؛ این به معنای آن است که حکومت افغانستان به ادعای پاکستان مبنی بر تهدیدهای که از خاک افغانستان متوجه آن کشور می‌شود، اعتراف کرده است.
معاون اول مجلس سنا همچنین در خصوص این مورد توافقات انجام شده (دو کشور تعهد می‌سپارند که به هیچ کشور، شبکه، گروه یا فردی اجازه استفاده از قلمرو‌های‌شان را ندهند.)، گفت که دولت افغانستان به ادعای پاکستان مبنی بر استفاده هند از خاک افغانستان بر علیه پاکستان اعتراف کرده است.
آقای ایزدیار همچنین، مورد دیگری این توافقات (دو کشور تعهد می‌سپارند که از نقض حریم فضایی و ارضی همدیگر اجتناب نمایند.) را نیز مانعی بر سر انجام حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی بر مناطق قبایلی پاکستان خواند.
او تاکید کرد که حکومت افغانستان در این توافقات به طور غیر مستقیم خط دیورند را نیز به رسمیت شناخته است.
معاون اول مجلس سنا تاکید کرد که حکومت خلاف اراده مردم افغانستان و واقعیت های موجود به دولت پاکستان سند داده است.
او تاکید کرد، کسانیکه از جانب افغانستان با پاکستان مذاکره می‌کنند، باید منافع ملی و اراده مردم افغانستان جداً در نظر بگیرند.
جمعه الدین گیانوال دیگر عضو سنا نیز با اشاره به سفر عباسی به کابل گفت که حکومت دروازه صلح را گم کرده است و به در دیگری مراجعه کرده است.
آقای گیانوال افزود که کلید صلح افغانستان امریکا است و مردم و حکومت باید در مقابل قصر سفید خیمه بزنند.
به گفته او، مذاکرات اینچنینی با پاکستان اگر ۱۰ سال دوام پیدا کند هم نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
افضل شامل دیگر عضو سنا نیز گفت: «تا هنوز صدها دور مذاکره با طرف پاکستان انجام شده ولی نتیجه منفی بوده است؛ زیرا پاکستان صادق نیست».
آقای شامل افزود که پاکستان در برابر افغانستان «چال شیطانی» به کار می‌برند.
شاهد خاقان عباسی به روز جمعه وارد کابل شد و در دیدار با رییس جمهوری غنی توافق کردند که پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح صلح و همسبتگی را نیز عملی کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.