مجلس سنا: در مذاکرات صلح تنها آتش‌بس عمومی مورد قبول است

۸ جدی ۱۳۹۸

مجلس سنا در واکنش به گزارش‌های احتمال توافق طالبان برای آتش‌بس موقت در نتیجه مذاکرات صلح با امریکا، می‌گوید که تنها آتش‌بس عمومی مورد قبول است و آتش‌بس میان طالبان و امریکا به مردم افغانستان مربوط نیست.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست دیروز این مجلس گفت که آتش‌بس عمومی ضرورت مردم است و اگر یک ساعت باشد مورد قبول است؛ اما اگر طالبان تنها با امریکا آتش‌بس کند به مردم افغانستان مربوط نیست.
آقای مسلم‌یار تاکید کرد، در صورت آتش‌بس یکجانبه طالبان با امریکا، دولت و نیروهای امنیتی افغانستان مکلف هستند که از مردم حفاظت کنند و برای حفظ جان مردم آماده‌گی کامل خود را داشته باشند.
با این وجود، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت که آتش‌بس یکجانبه طالبان با امریکا، تلفات مردم افغانستان به ویژه نیروهای امنیتی را بالا می‌برد و در آنصورت طالبان تنها به فکر قطع حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.
او تاکید کرد که اگر حمایت هوایی نیروهای خارجی از نیروهای امنیتی افغانستان، گرفته شود، عواقب خطرناک برای مردم افغانستان و نیروهای امنیتی به دنبال خواهد داشت.
آقای ایزدیار افزود، هرچند مردم افغانستان نسبت به گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان ملاحظات خود را دارند؛ اما اگر این مذاکرات زمینه را برای آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم سازد به نفع مردم خواهد بود.
با این وجود، برخی سناتوران دیگر تاکید کردند که تا هنوز دولت و مردم افغانستان از جزئیات احتمال توافق آتش‌بس و مذاکرات امریکا و طالبان با خبر نیستند؛ در حالی قربانی اصلی مردم اند و می‌خواهند بدانند که چه بر سرنوشت آنان می‌گذرد.
آصف صدیقی معاون دوم مجلس سنا در این خصوص گفت: «دولت و مردم افغانستان حتی از جزئیات روند صلح امریکا و طالبان آگاهی ندارند؛ بناً مردم نگران اند که با توجه به بحران انتخاباتی، امریکا و طالبان برای ایجاد یک حکومت موقت تلاش نکنند که باعث بدبختی مردم افغانستان خواهد شد.»
آقای صدیقی افزود که امریکا نباید با روند صلح افغانستان پروژه‌ای برخورد کند و در یک معامله سیاسی با طالبان، سرنوشت مردم افغانستان را به بازی نگیرد.
این در حالی است که اخیراً گزارش‌های وجود دارد که گویا هیات دفتر طالبان در قطر که برای مشوره روی آتش‌بس به پاکستان رفته بود، توانسته رهبری این گروه را برای برقراری آتش‌بس یک هفته‌یی قناعت دهد؛ اما هنوز مشخص نیست که این آتش‌بس عمومی خواهد بود و یا تنها میان جنگ‌جویان طالب و نیروهای امریکا برقرار خواهد شد.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.