مجلس سنا: سیاه‌ترین انتخابات در پیش است

گزارشگر:چهار شنبه 16 جوزا 1397 ۱۵ جوزا ۱۳۹۷

mandegar-3اعضای مجلس سنا در نشست روز گذشته خود اظهار داشتند: نامزدان دیگر نباید خواب و خیال پیروزی را در سر بپرورانند.
رحمت الله اچکزی، سناتور ولایت قندهار گفت: انتخابات آینده پارلمانی و شوراهای ولسوالی، انتخابات میان دو تیم غنی و عبدالله است و چند چوکی به حکمتیار و دیگر احزاب نیز داده خواهد شد؛ ولی زمینه‎ی پیروزی دیگر نامزدان زدوده شده است.
وی افزود: نامزدانی که با دو تیم رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله به تفاهم برسند، در انتخابات برنده می‌شوند، در غیر آن پیروزی کاندیدای مستقل وجود ندارد.
سناتور ولایت قندهار عنوان کرد: تقلب و جعلی در توزیع شناسنامه‌ها و ثبت‌نام رأی دهندگان فقط در کابل جریان دارد در هیچ جای کشور نیست.
اچکزی ادامه داد: حکومت و کمیسیون انتخابات نیز از این مسأله آگاه هستند، اما با هدف تقلب جلوگیری نمی‌کنند.
حسیب الله کلیمزی، سناتور ولایت میدان وردک در مجلس نیز با اشاره به این که روند انتخابات ملی است اما در تطبیق تمامی مراحل آن، منافع ملی در نظر گرفته نشده است گفت: روند ثبت‌نام رأی دهندگان ۷۰ درصد پر از تقلب است و هم اکنون نیز تذکره‌ها و برچسب‌های ثبت‌نام رأی‌دهندگان به شکل« کارتن بست» در بدل ۱۰۰۰ افغانی و ۵۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.
وی تصریح کرد: آمار ثبت‌نام کنندگان نیز به همین دلیل نزدیک به چهار میلیون اعلام شده است در حالی که بیشتر از ۲ میلیون رأی‌دهنده در این روند ثبت‌نام نکرده اند.
کلیمزی ابراز داشت: کمیسیون انتخابات و اداره‌ ثبت احوال نفوس خود در این تقلب و جعل گسترده دست دارند؛ زیرا آنان حق نظارت از نهادهای ناظر را نیز گرفته اند.
با این حال محمد آصف صدیقی، معاون دوم مجلس سنا خاطر نشان ساخت: انتخابات امسال سیاه ترین انتخابات در طول تاریخ افغانستان خواهد بود و افراد مشخصی با حمایت حکومت در پارلمان آینده راه خواهند یافت.
صدیقی افزود: انتخابات آینده شفاف نخواهد بود، زیرا خود حکومت برای تقلب در این روند زمینه را فراهم می‌کند.
این سناتوران هشدار دادند: در صورتی که احتمال جعل و تقلب در انتخابات بالا برود، انتخابات آینده بد تر از انتخابات گذشته خواهد بود و تمامی زورگویان کنونی در مجلس بعدی راه خواهند یافت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.