مجلس سنا: طالبان به طرح صلح حکومت پاسخ دهند

گزارشگر:دوشنبه 21 حوت 1396 ۲۰ حوت ۱۳۹۶

مجلس سنا ضمن حمایت از طرح صلح حکومت می‌گوید، اگر طالبان مستقل اند برای پایان دادن به جنگ و خشونت در کشور باید به این طرح پاسخ مثبت دهند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا روز یکشنبه (۲۰ حوت) در اولین نشست سال جاری تقنینی گفت: «ما همواره از mandegar-3صلح در کشور حمایت کرده ایم و صلح با عزت و داخلی را یک ضرورت می‌دانیم؛ ما از طرح رییس جمهور غنی نیز حمایت می کنیم».
آقای مسلم یار افزود که امیدوار است طالبان هم صدای مردم افغانستان را بشنوند و برای مذاکرات صلح آمادگی نشان دهند.
رییس مجلس سنا گفت: «ما صلحی را نمی‌خواهیم که برای طالبان بی عزتی باشد و یا قربانی‌های نیروهای امنیتی دستکم گرفته شود؛ متاسفانه طالبان تا هنوز به راهکار صلح حکومت پاسخ مثبت نداده اند و امیدوارم که به هوش آیند و اگر مستقل اند، جواب مثبت دهند».
او بیان داشت که حملات و تشدید نا آرامی ها در ولایت‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که یا طالبان به صلح متعهد نیستند و یا هم کسانی دیگر تلاش دارند از طریق جنگ طرح صلح حکومت را خنثا کنند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز گفت: «مردم افغانستان از صلح حمایت کرده و آن را نیاز جدی کشور می‌دانند؛ اما همه چیز در افغانستان متفاوت است، هروقتی که دولت برای صلح برنامه‌ی ارائه می‌کند، طرف مخالف بیشتر به کشتار مردم اقدام می‌کنند».
آقای ایزدیار افزود، صلح نمی تواند جاده یکطرفه باشد؛ در نتیجه سیاست تضرع حکومت، مردم افغانستان آسیب جدی دیده اند؛ امیدواریم فشارها بر طالبان و حامیان آنان بیشتر گردد تا آنان مجبور به صلح شوند.
برخی از سناتوران دیگر نیز ضمن حمایت از طرح صلح حکومت از طالبان مسلح خواستند تا به این طرح پاسخ مثبت ارائه کرده و به گفتگوهای صلح حاضر شوند.
به گفته آنان، راهکار صلح دولت افغانستان واضح است و دیگر جای بهانه برای طالبان باقی نمانده است.
آنان تاکید کردند که به دین اسلام و خیر مردم افغانستان باورمند هستند باید از شرایط به وجود آمده به گونه درست استفاده کرده و خشونت‌ها را در کشور خاتمه دهند.
از سوی دیگر، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا امریکا را مورد انتقاد قرار داد که به گفته او، برای بازداشت و یا کشتن رهبر طالبان پاکستانی جایزه تعیین کرده است.
آقای ایزدیار گفت: «این رفتار امریکا امتیاز دهی به پاکستان است و اگر اینطور نیست باید برای بازداشت و یا قتل رهبران طالبان افغانستان نیز چنین تصمیمی را بگیرد».
فضل‌هادی مسلم یار نیز در این خصوص گفت: «اگر نزدیکی امریکا با پاکستان برای تامین صلح در افغانستان خوب و گرنه نشان می‌دهد که امریکا بازهم در قبال مساله افغانستان سیاست دوگانه بازی می‌کند که دولت افغانستان باید متوجه آن باشد».
این در حالی است که برخی از سناتوران دیگر نیز ضمن انتقاد از دولت امریکا می‌گویند که راهبرد ترامپ برای افغانستان و منطقه موثر نبوده و امریکا از موضع خود در قبال پاکستان عقب نشینی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.